Intercyza to nie tylko rozdzielność majątkowa

Anna Tarczynska · 18 listopada 2011

Określenia „intercyza” nie znajdziesz w przepisach prawa.

Jest to termin potoczny. Pewien skrót myślowy wskazujący na to, że małżonkowie zdecydowali się na uregulowanie swoich spraw majątkowych na innych zasadach niż wspólność ustawowa.

Intercyza to po prostu umowa regulująca stosunki majątkowe między małżonkami lub przyszłymi małżonkami. Narzędzie, pozwalające na dostosowanie wzajemnych relacji majątkowych do POTRZEB  TWOJEJ RODZINY.

Czasami ktoś mówi: „nie odpowiadam za długi męża/żony, bo mam intercyzę”. Co to oznacza np. dla wierzyciela?

Niewiele.

Dlaczego?

Bo intercyzy mogą być różne. Polskie prawo dopuszcza 4 rodzaje umów majątkowych małżeńskich (intercyz):

  1. Umowa rozszerzająca wspólność ustawową
  2. Umowa ograniczająca wspólność ustawową
  3. Umowa wprowadzająca rozdzielność majątkową
  4. Umowa wprowadzająca rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków

Dla niektórych intercyza to po prostu rozdzielność majątkowa. Założę się jednak, że osoby traktujące te dwa wyrażenia jako synonimy, nie mają świadomości co do istnienia innych rodzajów umów małżeńskich. W każdym razie ja jestem zwolenniczką szerszego znaczenia tego słowa i będę go używała na tym blogu na określenie umowy majątkowej, niezależnie od jej rodzaju.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 3 trackbacki }

Następny Wpis: