Wspólność ustawowa nie oznacza, że wszystko jest wspólne

Anna Tarczynska · 10 stycznia 2012

Zachęcam Cię do zapoznania się z tym postem, bo to pierwszy krok do zrozumienia zasad dotyczących podziału majątku wspólnego a także zasad odpowiedzialności za zobowiązania Twoje i  Twojego małżonka.

Pisałam tutaj o ustrojach majątkowych. W Polsce wspólność ustawowa jest ustrojem podstawowym, pozostałe ustroje, to jednak margines.

PIERWSZA PODSTAWOWA INFORMACJA DLA CIEBIE

Przy wspólności ustawowej współistnieją trzy masy majątkowe:     

  • majątek osobisty żony
  • majątek osobisty męża
  • i majątek wspólny

Skąd się bierze majątek osobisty?

1) z okresu sprzed ślubu – wszystko co miałeś przed ślubem to Twój majątek osobisty. Po ślubie nie wchodzi do majątku wspólnego.

2) z darowizn i spadków otrzymanych przez danego małżonka po ślubie, chyba że darczyńca lub spadkodawca postanowił inaczej (musi to być jednak wprost zaznaczone w umowie darowizny).  Tutaj mamy jeden wyjątek dot. przedmiotów zwykłego urządzenia domowego (np. telewizor, pralka itp.). Tego typu przedmioty otrzymane w darowiźnie lub spadku zaliczane są do majątku wspólnego, chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (musi to być zaznaczone w umowie).

3) z decyzji ustawodawcy, który w art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (poza dwiema wskazanymi powyżej pozycjami) wymienił też inne rzeczy i prawa wchodzące do majątku osobistego:

  • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (chodzi o spółkę cywilną)
  • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (ale tylko takie, które nie stanowią znacznej wartości),
  • prawa niezbywalne (np. prawo do alimentów)
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość),
  • wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków (wynagrodzenia już pobrane należą do majątku wspólnego),
  • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
  • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy.

4) z surogacji – zasada surogacji polega na tym, że przedmioty nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, nadal stanowią majątek osobisty. Jeśli w trakcie wspólności ustawowej sprzedałeś samochód pochodzący sprzed zawarcia  małżeństwa i kupiłeś nowy za tą samą cenę, to ten nowy samochód należy tylko do Ciebie. Jeśli kupiłeś cenny obraz w zamian za pieniądze otrzymane z odszkodowania, to ten obraz wchodzi do Twojego majątku osobistego.

DRUGA PODSTAWOWA INFORMACJA DLA CIEBIE

Majątek wspólny małżonków, to wszystko to, co zostało nabyte w trakcie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (nie dotyczy oczywiście surogacji). Nie ma zatem znaczenia, że umowę zawarła tylko jedna osoba. Nawet nieruchomość nabyta przez jednego małżonka za środki z majątku wspólnego, należy do obojga małżonków, pomimo, że tylko jeden z nich wpisany jest do księgi wieczystej.

Do majątku wspólnego należą także:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków (np. odsetki od lokat),

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Majątek wspólny powstaje PRZEZ CAŁY CZAS trwania małżeństwa. Również wtedy, gdy nie mieszkasz już ze swoim małżonkiem. Jeśli jesteś w nowym, nieformalnym związku, to rzeczy nabyte wspólnie z nowym partnerem – będą w dalszym ciągu, w części, stanowiły majątek wspólny Twój i Twojego małżonka.

I CO Z TEGO WYNIKA?

Funkcjonowanie obok siebie majątku wspólnego oraz majątków osobistych małżonków powoduje, że w trakcie trwania małżeństwa w sposób nieunikniony dochodzi do mieszania się tych majątków. Jest to podstawowe źródło problemów przy podziale majątku, na wypadek np. rozwodu. Zachodzi wówczas konieczność rozliczenia nakładów i wydatków z majątku osobistego na wspólny i odwrotnie.

Każda z mas majątkowych podlega odrębnej regulacji prawnej, co ma szczególne znaczenie w kontekście odpowiedzialności za długi z określonej masy majątkowej.

 Dlatego warto dbać o  to, by przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji, jasne było z jakiego majątku jest finansowanie i do jakiego majątku wchodzi dana rzecz lub prawo.

_________________________________

Jeśli chciałabyś/chciałbyś omówić, skonsultować swoją indywidualną sprawę, zapraszam Cię do prowadzonej przeze mnie Kancelarii Prawnej Family Consulting Center . Stosunki rodzinne i majątkowe są często skomplikowane. Dlatego, gdy masz jakiekolwiek kłopoty lub wątpliwości, nie zwlekaj z ich konsultacją. Pomożemy Ci zrozumieć sytuację prawną, w której się znalazłaś/znalazłeś lub w której możesz się znaleźć. Pozwoli Ci to na podejmowanie świadomych, najlepszych dla Ciebie decyzji.

 

 

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 19 stycznia, 2013 o 13:07

Czy we wspólności ustawowej, alimenty płacone na syna męża z poprzedniego małżeństwa z naszego wspólnego wynagrodzenia będą mogły być rozliczone po naszym rozwodzie przy podziale majątku jako wydatki z majątku wspólnego na majątek osobisty byłego męża ?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 31 stycznia, 2013 o 13:42

Ze wspólnego wynagrodzenia? Wynagrodzenie jest zawsze indywidualne. Rozumiem, że ze wspólnego rachunku. Skoro mąż otrzymuje wynagrodzenie, to nie widzę powodu, aby rozliczać tą kwestię przy podziale majątku.

Odpowiedz

artur 7 lutego, 2013 o 15:09

Mam takie pytanie.Mam dług alimentacyjny na dziecko ze wcześniejszego związku.Obecnie jestem żonaty mamy dziecko i mieszkamy z żoną u jej matki,na żone stoi samochód tylko wyłącznie na nia,czy komornik może go zabrać i 33 ary działki którą dostała od swojej matki,czy komornik może to zlicytować.I jeszcze jedno pytanie czy komornik może zająć coś w domu Mojej teściowej za moje długi.bardzo prosze o odp.

Odpowiedz

agata 8 lutego, 2013 o 22:06

Witam ja mam doswiadczenie negatywne z polskimi sadami.Jestem w trakcie podzialu majatku wspolnego,a mam tez majatek odrebny,ktory Sad zaliczyl do majatku WSPÓLNEGO!Nabylam ten majatek z majatku odrebnego czyli Dozywocie odpisane przez moich rodzicow tylko dla mnie.Notariusz zeznawala na sprawie,ze to zapis sporzadzony tylko dla mnie.I co Sad zrobił?

Odpowiedz

Natalii 21 lutego, 2013 o 14:16

Witam,

Co się dzieje w sytuacji, kiedy przed zawarciem związku małżeńskiego podpisujemy intercyzę, mąż dostaje dom od rodziców (po ślubie), część pieniędzy na wykończenie domu daje żona. Co należy się żonie w przypadku rozwodu i jak udowodnić, że żona w części wykończyła ten dom ze swoich środków.

Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

agata 21 lutego, 2013 o 14:39

w takim wypadku dom jest meza,a pani musi miec rachunki na siebie i najlepiej srodki na koncie z ktorych korzystala pani na wykonczenie domu.

Odpowiedz

Patrycja 3 kwietnia, 2013 o 20:51

Witam.Dlugo jestem z mezem,dla mnie to dlugo bo prawie szesc lat.Czesto sie klucilismy z powodu np.jego powrotow nad ranem,ja siedzialam z dzieckiem a on z kolegami,jezdzi po pijanemu po powrocie do domu robil mi awantury,zdazalo sie ze mnie bil,gral w gry hazardowe w tym internetowe gdzie trwonil nasze pieniadze,potrafil stracic dwa tys.zlotych w ciagu tygodnia,wiele razy probowalam odejsc ale za kazdym razem obiecal ze sie zmieni,mowil ze jak odejde to sie zapije albo zacpa,bo. jest uzalezniony od marihuany gdzie pali sam,ma plantacje nielegalna,a takze sprzedaje.ma dwa samochody z czego jednym jezdzilam ale mi go zabral.pracowal za granica gdzie mial wypadek w ktorego wyniku otrzymal spore odszkodowanie.na dniach zatrzymala go policja i mial przy sobie marihuane i to popchnelo mnie do napisania pozwu o rozwod.nie chce aby nasze 3,5 letnie dziecko na tym ucierpialo.a ja sama juz mam tego dosc.moje pytanie dotyczy podzialu majatku.jak mam sie o to starac i ile zazadac.
chce jak najszybciej te informacje dolaczyc do pozwu,wyslac i rozwiesc sie z nim.
pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 4 kwietnia, 2013 o 07:55

Pani Patrycjo, podział majątku w sprawie o rozwód możliwy jest tylko wyjątkowo. Tylko wówczas, gdy między małżonkami nie ma konfliktu co do tego podziału i co do wartości mająktu. Jeśli Pani maż sprzeciwi się zaproponowanemu przez Panią podziałowi, to sąd rozwodowy nie będzie zajmował się majątkiem. W takiej sytuacji będzie Pani musiała po rozwodzie założyć w sądzie rejonowym oddzielną sprawę o podział majątku. We wniosku o podział powinna Pani wskazać wartość każdego składnika mająktu a nastepnie napisać, co się ma z tym składnikiem stać. Czy np. samochód sąd ma przydzielić mężowi czy Pani. Czy mają nastąpić spłaty itp. Jeśli podana przez Panią wartość poszczególnych przedmiotów podlegających podziałowi zostanie przez męża zakwestionowana, to należy powołać biegłego sądowego. Rozliczać też można nakłady z majątku wspólnego na majątek osobisty oraz z majątku osobistego na majątek wspólny. Zasadniczo są to dość skomplikowane sprawy. Jeśli będzie potrzebowała Pani pomocy prawnej, zaprszam na indywidualną konsultację. Szczegóły znajdzie Pani klikając w różową ikonę „porady prawne”.

Odpowiedz

cezary 15 lipca, 2013 o 12:34

Witam, moj ojciec niedawno umarl, po jego smierci moj wujek a.ojca szwagier oznajmil ze ojciec sprzedal mu przed smiercia samochod i ma stosowna umowe. Moje pytanie brzmi.czy taka umowa jest wazna jezeli zona a moja matka nie wyrazila wczesniej zgody ma sprzedaz samochodu, ktory ojciec kupil podczas trwania malzenstwa. Prosze bardzo o odpowiedz

Odpowiedz

Hania 1 września, 2013 o 00:13

Witam. Mam pytanie, odnośnie domu, który mąż dostał od rodziców, miało to miejsce po naszym ślubie. Notariusz wycenił nieruchomość i działkę na 100tys zł. Darowizna została przekazana tylko na męża, gdyż nie chcieliśmy płacić zbyt dużego podatku. Pierwsze pytanie. Jaki to byłby podatek za moją osobę gdybyśmy jednak wpisali i mnie? Drugie. Czy ja mam jakiekolwiek prawo do tej nieruchomości gdyby mąż uległ losowemu wypadkowi bądź na wypadek rozwodu. Zaznaczam, że teść i teściowa mają dożywotnią służebność zapisaną tak na działce jak i na nieruchomości. Bardzo proszę o odp na maila. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 2 września, 2013 o 10:19

Drodzy Czytelnicy bloga, na blogu nie udzielam indywidualnych konsultacji prawnych. Jeśli ktoś takiej konsultacji potrzebuje, zapraszam do zakładki „porady prawne”, gdzie jest informacja w jaki sposób i na jakich zasadach taką konsultację uzyskać.

Odpowiedz

Ryszard 20 marca, 2018 o 17:14

Szanowna Pani jak jest możliwe interpretowanie pojęcia że coś jest wspólne gdzie dobro wytwarza tylko jedna ze stron. Nie rozumiem że fakt związku małżeńskiego oznacza zaraz wspólnotę. Rozumiem mieć
dzieci w związku które są wspólne bo samemu nie można ich stworzyć .
Czy jest sprawiedliwe by własność działki i dom postawiony na tej działce przez właściciela tej działki był własnością obojga. Nic więc dziwnego że w obecnych czasach kobiety się tak zmaterializowały i jest tak duża liczba rozwodów . Dostać połowę wartości przeciętnego domu tak po prostu to niezły interes. jeśli to możliwe proszę o refleksie .

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 6 trackbacki }

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: