Związki partnerskie – dziedziczenie cz.2

Anna Tarczynska · 28 sierpnia 2012

Pisałam już o tym, jak wygląda kwestia dziedziczenia w związkach partnerskich bezdzietnych.

Statystyk nie znam, ale związków partnerskich, w których każdy lub jeden z partnerów ma dziecko z innego związku, jest również całe mnóstwo. Tu kwestie majątkowe, w tym dziedziczenia, mogą mocno się komplikować. Często jest tak, że partnerzy (lub jeden z nich), posiadają już jakiś majątek osobisty np. mieszkanie. Zawarcie małżeństwa, czy formalnego związku partnerskiego, poddanego dziedziczeniu ustawowemu, może doprowadzić do nieoczekiwanych rezultatów.

Żeby była jasność: nie mam nic przeciwko formalnym związkom – ani małżeńskim ani partnerskim. Chciałabym tylko, by osoby wstępujące w taki związek, były świadome jego skutków prawnych.

Zobacz na te dwie historie, zrozumiesz wówczas o co mi chodzi:

Historia nr 1

PANI „A”, stan cywilny wolny, jedno dziecko, własnościowe mieszkanie.

Poznała PANIĄ „B”, stan cywilny rozwódka, dwoje dzieci, bez majątku.

Zawarły umowę związku partnerskiego.

W ich związku obowiązywał ustrój rozdzielności majątkowej więc PANI „A” była pewna, że mieszkanie dziedziczyło będzie jej dziecko. Nie spisała więc testamentu (ustrój rozdzielności majątkowej dla związków partnerskich przewidują zgłoszone dotychczas projekty aktów prawnych, o których pisałam tutaj).

PANI „A”, tak jak wiele innych osób nie wiedziała, że rozdzielność majątkowa w żaden sposób nie wpływa na dziedziczenie.

PANI „A” zachorowała i zmarła. Jej majątek przypadł w spadku, zgodnie z zasadami dziedziczenia
ustawowego,  po połowie: jej dziecku oraz PANI „B” jako formalnej partnerce.

W krótkim czasie po tym zdarzeniu zginęła w wypadku PANI „B”. Spadek po niej odziedziczyła dwójka jej dzieci, stając się w połowie współwłaścicielami mieszkania należącego kiedyś wyłącznie do PANI „A”.

Wszystko to wbrew intencjom PANI „A”.

Historia nr 2

PANI „A”, stan cywilny rozwódka, jedno dziecko, własnościowe mieszkanie.

Poznała PANIĄ „B”, stan cywilny rozwódka, dwoje dzieci, bez majątku.

Żyły w nieformalnym związku partnerskim. 

PANI „A” zachorowała i zmarła. Jej majątek przypadł w spadku, zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego  w całości jej dziecku.

Aha, i pamiętaj, że ze związkiem formalnym wiąże się także dziedziczenie długów. Rozdzielność majątkowa nic tu nie pomoże.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 2 trackbacki }

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: