Śmierć jednego z rodziców a alimenty

Anna Tarczynska · 29 października 2012

Co się dzieje, gdy umiera jedno z rodziców, zobowiązane do alimentacji? Kto wówczas płaci na dziecko? Zobacz taką historię:

PANI wychowywała samotnie dziecko. Miała pracę i jako takie zarobki.

Oprócz tego otrzymywała od PANA alimenty na dziecko.

PAN nagle zmarł.

Znajoma poradziła PANI, aby wystąpiła do sądu i zażądała alimentów od dziadków dziecka-rodziców zmarłego. Słyszała bowiem, iż dziadków też można pozwać o alimenty.

PANI w sądzie  przegrała.

Sąd stwierdził, że ciężar utrzymania dziecka ciąży przede wszystkim na rodzicach. Jeśli jedno z rodziców nie żyje, to cały ciężar spoczywa na drugim rodzicu. Jedynie wyjątkowo, gdy żyjący rodzic nie jest w stanie samodzielnie podołać obowiązkom utrzymania, w grę wchodzą alimenty od dalszych krewnych np. dziadków.

_______________________________

Jeśli chciałabyś/chciałbyś omówić, skonsultować swoją indywidualną sprawę, zapraszam Cię do prowadzonej przeze mnie Kancelarii Prawnej Family Consulting Center . Stosunki rodzinne i majątkowe są często skomplikowane. Dlatego, gdy masz jakiekolwiek kłopoty lub wątpliwości, nie zwlekaj z ich konsultacją. Pomożemy Ci zrozumieć sytuację prawną, w której się znalazłaś/znalazłeś lub w której możesz się znaleźć. Pozwoli Ci to na podejmowanie świadomych, najlepszych dla Ciebie decyzji.

 

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

B. 25 listopada, 2012 o 23:12

Czy po śmierci jednego z rodziców nie przysługuje renta rodzinna na dziecko/dzieci?

Odpowiedz

Anna Tarczyńska | Intercyza Blog 26 listopada, 2012 o 08:24

Renta rodzinna na dziecko przysługuje, o ile zmarły rodzic spełniał określone wymogi tzn. w chwili śmierci sam miałby prawo do emerytury lub renty. Renta rodzinna jest jedna niezależnie od ilości dzieci (jedynie wysokość renty ulega nieznacznemu podwyższeniu). Prawo do renty i jej wysokość zależy więc od wielu czynników. Przede wszystkim od wieku i stażu pracy zmarłego rodzica. Jeśli rodzic pracował „na czarno” albo nie pracował – to renta nie przysługuje.
Renta rodzinna wynosi:
•dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu
•dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu
•dla trzech i więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Minimalna renta dla wszyskich uprawnionych wynosi obecnie łącznie ok. 800 zł.

Odpowiedz

Katarzyna 13 grudnia, 2013 o 11:29

Witam , zaciekawił mnie temat , ponieważ jestem w podobnej sytuacji .Od 7 lat samotnie wychowuję córkę ,były mąż płacił alimenty jednak kilka miesięcy temu zmarł . Z racji tego ,że na daną chwilę nie posiadałam zatrudnienia było mi strasznie ciężko ale udało się przetrwać .Dziecko nie otrzymało prawa do renty rodzinnej , ponieważ ojciec nie spełniał warunków do jej przyznania . Za namową radcy prawnego złożyłam pozew o alimenty od dziadków ze strony ojca . W tej chwili oczekuję rozprawy . Podjęłam również pracę ,zarabiam najniższą krajową , więc nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich potrzeb dziecka a i również moich , rachunki i czynsz to koszt rzędu 800-900 zł w zależności od miesiąca , więc nie wiele zostaje na życie . Czy w takiej sytuacji mogę liczyć że uda się wywalczyć dla córki alimenty od dziadków ? Dodam jeszcze ,że pozwani dziadkowie od 7 lat nie kontaktują się z dzieckiem , pomimo nieutrudniania kontaktów , nie dzwonią , nie wysyłają kartek na święta czy urodziny , po prostu dla nich dziecko nie istnieje .

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 16 grudnia, 2013 o 11:45

Tak Pani Katarzyno, istnieje szansa na uzyskanie alimentów od dziadków. To, że nie kontaktują się z dzieckiem nie ma znaczenia.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: