Rozdzielność majątkowa a prawo do alimentów po rozwodzie

Anna Tarczynska · 25 listopada 2012

Wspominałam niedawno, że małżonek który został uznany w wyroku rozwodowym za wyłącznie winnego, może być obciążony alimentami na rzecz małżonka niewinnego, i że obowiązek ten nie wygasa z upływem czasu (może być najwyżej zmieniony na skutek zmiany np. sytuacji majątkowej któregoś z byłych małżonków).

A co w przypadku, gdy przed wniesieniem sprawy rozwodowej istniała między małżonkami rozdzielność majątkowa?

Czy również w takim przypadku  małżonek niewinny może żądać dla siebie alimentów od małżonka winnego?

TAK

Zgodnie z przepisami,  pomiędzy małżonkami istnieje obowiązek alimentacyjny, który jest niezależny od stosunków majątkowych pomiędzy nimi. Zniesienie wspólności majątkowej nic tu nie zmienia.

__________________________________

Jeśli chciałabyś/chciałbyś omówić, skonsultować swoją indywidualną sprawę, zapraszam Cię do prowadzonej przeze mnie Kancelarii Prawnej Family Consulting Center . Stosunki rodzinne i majątkowe są często skomplikowane. Dlatego, gdy masz jakiekolwiek kłopoty lub wątpliwości, nie zwlekaj z ich konsultacją. Pomożemy Ci zrozumieć sytuację prawną, w której się znalazłaś/znalazłeś lub w której możesz się znaleźć. Pozwoli Ci to na podejmowanie świadomych, najlepszych dla Ciebie decyzji.

 

 

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Ania 26 listopada, 2013 o 12:25

Witam,
Od rozwodu minęło już 3 lata. Rozwód został uznany z winy męża. Mąż nie brał udziału w sprawie rozwodowej a jego adres zameldowania nie był znany (nie chciał go udostępnić).Czy obecnie mąż może wnioskować o zmianę decyzji sądu? Czy może wnioskować o przyznanie alimentów dla siebie ? Jeżeli tak to na jakiej podstawie?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: