Zachowek a darowizna z dożywociem

Anna Tarczynska · 26 listopada 2012

Szukając informacji na temat zachowku pytacie mnie o skutki prawne darowizny z dożywociem lub darowizny za opiekę.

I gdy dostanę takie pytanie, nie mogę na nie odpowiedzieć. Bo nie istnieje nic takiego jak darowizna z dożywociem czy darowizna za opiekę. Co najwyżej istnieje darowizna połączona w jednym akcie notarialnym ze służebnością (np. mieszkania).

Dożywocie (prawniczo mówiąc umowa dożywocia) to jest zupełnie odrębna rzecz.

Nie możesz więc mylić umowy dożywocia z umową darowizny (przy której występować może służebność np. mieszkania). Umowa darowizny (nawet ze służebnością), to nie to samo co umowa dożywocia.

To są dwie oddzielne umowy i każda z nich wywołuje zupełnie różne skutki prawne w przypadku ustalania kwestii zachowku.

O wpływie umowy darowizny i umowy dożywocia na zachowek pisałam już na blogu dość obszernie.

Następnym razem wyjaśnię Ci dokładnie, jaka jest różnica między tymi umowami i o co chodzi z tą służebnością.

***Różnice między umową darowizny a umową dożywocia wyjaśniłam TUTAJ.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

łukasz 27 listopada, 2012 o 17:35

a jaki wpływ na wysokość zachowku ma ustanowienie w akcie notarialnym darowizny nieodpłatnej służebności dożywotniego mieszkania w całym budynku i wskazanie wartości tego prawa na np 15 tys zł?
dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Anna Tarczynska 28 listopada, 2012 o 08:37

Panie Łukaszu, dziękuję za to pytanie. Odpowiem wpisem, bo to jest ciekawe zagadnienie, a informacji o tym w sieci w zasadzie brak.

Odpowiedz

łukasz 22 lutego, 2013 o 16:55

oczywiście nie wywierając żadnej presji, chciałem się przypomnieć z tym pytaniem ;D

Odpowiedz

Anna Tarczyńska | Intercyza Blog 22 lutego, 2013 o 19:20

Tak Panie Łukaszu, pamiętam :). Ten wpis o różnicy pomiędzy darowizną a dożywociem był podbudową do przedstawienia kwestii służebności. Czyli od ogółu do szczegółu.

Odpowiedz

Łukasz 28 listopada, 2012 o 09:11

no to w takim razie czekam 😉 najprawdopodobniej będę taki problem przerabiał w praktyce, więc każda cenna uwaga się przyda

Odpowiedz

Jolanta 21 czerwca, 2014 o 23:37

Witam serdecznie, trafiłam na Państwa blog podczas przeszukiwania stron internetowych. Mam dylemat. Opiszę kwestię:Mama moja i tata mają mieszkanie spółdzielcze własnościowe / tak oznaczono w KW dz.I rubryka 2/. Mam jedną siostrę. Tata zmarł w czerwcu 2007 roku. Tata pozostawił testament w którym powołał do całości spadku żonę / mamę. W sierpniu 2007 odbyło się posiedzenie sądu o stwierdzenie nabycia spadku po tacie. Razem z siostrą nie kwestionowałyśmy ważności testamentu.
Siostra ma córkę lat 20. We wrzesniu 2008 roku mama zapisała aktem darowizny 14 letniej wówczas wnuczce mieszkanie. W maju 2012 roku doszedł zapis o służebności osobistej mieszkania polegającą na prawie dożywotniego, nieodpłatnego zamieszkiwania.
O całym zapisie i darowiznie dowiedziałam się w czerwcu 2013 r.
Mam pytanie:
– czy mam lub będę miała jakiekolwiek prawo do zachowku po mamie?
– czy mam lub będe miała jakiekolwiek prawo do zachowku po tacie / czytałam że do 5 lat od daty otwarcia testamentu ale nie wiem ile w tym prawdy.
– czy będę miała prawo do jakichkolwiek roszczeń od siostrzenicy?
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Anna Tarczynska 20 lipca, 2014 o 20:19

Pani Jolanto, dziękuję za wpis. Za pośrednictwem bloga nie jestem w stanie Pani pomóc. Na blogu nie udzielam indywidualnych porad prawnych, za wyjątkiem prostych informacji w uniwersalnych dla większej ilości czytelników sprawach. Sprawy dotyczące zachowku są zawiłe a roszczenia zależą od wielu aspektów.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: