To jest wpis naprawdę ważny. Powiem Tobie o jednej z intercyz, która byłaby myślę bardzo popularna, gdyby ludzie mieli świadomość, że coś takiego istnieje.
Chodzi o wspólność majątkową ograniczoną.
Zobacz na rysunek, który dla Ciebie przygotowałam (możesz kliknąć aby powiększyć).
Jak widzisz, wspólność majątkowa małżeńska może być albo ustawowa albo umowna.
W naszym prawie, wspólność majątkowa ustawowa powstaje automatycznie z chwilą zawarcia małżeństwa. Ale nie jesteś niewolnikiem tej wspólności. Masz do wyboru kilka rodzajów intercyz, czyli umów, którymi możesz regulować swoje małżeńskie relacje majątkowe, tak jak tego potrzebujesz. Jedną z takich intercyz jest:
umowa ograniczająca wspólność ustawową
Dlaczego lubię tą intercyzę?
Bo jest ona na zasadzie zjeść ciastko i mieć ciastko. Naprawdę. Na wiele możesz sobie pozwolić.
Intercyza ta polega na wyłączeniu ze wspólności majątkowej niektórych składników majątku wspólnego.
Przykład:
Pamiętasz jak pisałam, że zakup po ślubie nieruchomości przez jednego z małżonków oznacza wejście tej nieruchomości do majątku wspólnego, nawet w sytuacji, gdy umowa przedwstępna zawierana była przed ślubem tylko przez jednego z małżonków ? Może to się wydawać niesprawiedliwe w sytuacji, gdy kredyt na zakup tej nieruchomości był również zaciągnięty przed ślubem i tylko jeden z małżonków odpowiada za spłatę. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest zawarcie między małżonkami umowy ograniczającej wspólność ustawową, w której wyłączą z majątku wspólnego tą nieruchomość. Np. takim zapisem:
„Strony postanawiają, że nieruchomość, która zostanie nabyta w wyniku realizacji umowy przedwstępnej z dnia…… stanowiła będzie majątek osobisty małżonka (Jana Kowalskiego). Majątek osobisty Jana Kowalskiego będą stanowiły także dochody uzyskiwane z tej nieruchomości.”
Ze wspólności ustawowej można także wyłączyć kwoty, które będą przekazywane na spłatę kredytu finansującego zakup tej nieruchomości. Jeśli tego nie zrobimy, to raty będą płacone z majątku wspólnego i trzeba będzie to rozliczać np. po rozwodzie.
PROSTE ?
W poprzednim wpisie zwracałam uwagę na problemy emocjonalne, które wiążą się z tematem pełnej rozdzielności majątkowej. Umowa o ograniczeniu wspólności ustawowej może być świetną receptą na te problemy. Po prostu siadacie i ustalacie, dlaczego coś ma być wspólne a coś osobiste. I dobieracie sobie tak, by dla każdego było bezpiecznie.
Jeśli jeden z małżonków ma duży majątek przedślubny, to nie musi zawierać pełnej rozdzielności majątkowej, aby ten majątek zachować w całości dla siebie. Po pierwsze majątek zgromadzony przed ślubem zawsze jest majątkiem osobistym. Jedynie dochody uzyskiwane z tego majątku (np. odsetki od lokat bankowych, czynsz najmu) wchodziłyby do majątku wspólnego. By tą kwestię zabezpieczyć nie trzeba robić rozdzielności majątkowej. Załatwisz to jednym zdaniem w umowie ograniczającej wspólność majątkową:
„Strony postanawiają, że dochody z majątków osobistych, będą składnikiem majątku osobistego każdego z małżonków”.
P.S. To jest świetna intercyza. Ale jeśli któreś z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, to przy ustalaniu zakresu majątku wspólnego, trzeba pamiętać o odpowiedzialności majątkiem wspólnym za zobowiązania wobec urzędu skarbowego i ZUS.
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
a jaki jest koszt takiej umowy? i co w sytuacji, którą Pani przedstawiła, ale – umowa kredytowa zawarta przed ślubem (oświadczenie o pozostawaniu w stanie wolnym), a uruchomienie po ślubie – czy to kłamstwo wobec banku? czy bank to weryfikuje, czy jeśli w akcie notarialnym bedzie, że do majątku odrębnego nabywam, to będzie ok?
Nie ma znaczenia czy uruchomienie kredytu było przed ślubem czy po ślubie – skutek jest ten sam.
Intercyza kosztuje u notriusza 400 zł +23% VAT + wypisy.
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Rozumiem, że skutek jest ten sam w znaczneniu, że jeśli nic z tym nie zrobimy, to nieruchomość wejdzie w majątek wspólny. Wątpliwość mają budzi, czy bank się jakoś do tego nie doczepi i czy jeśli natoamist w akcie notarialnym złożone zostanie oświadczenie, że mieszkanie zakupione zostnie do majątku odrębnego za środki odrębne, to sytuacja dla banku będzie czysta
Czy w takiej sytuacji jak opisana w przykładzie małżonkowie mogą się nadal wspólnie rozliczać z dochodów?
Witam Pani Aniu,
Zwracam się z następującym zapytaniem.
Mianowicie, jestem przed ślubem. Już w chwili obecnej wiem, że będę chciała po ślubie zakupić z przyszłym mężem dom z działką. Jednak większość wkładu i środków będzie pochodziło ode mnie a jak wiemy, obecnie różnie to w życiu wygląda 🙂 Czy w związku z powyższą umową/rozwiązaniem, można np zawrzeć zapis ograniczający wspólność ustawową w procentach- z poniesionym wkładem, czyli: nieruchomość jest własnością danej strony proporcjonalnie do poniesionych przez nią wkładów 75%-25%? I ustanowić taką umowę tylko na wspomnianą nieruchomość?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź,
A.
Czy dobrze rozumiem, że utrzymując wspólnotę majątkową małżeńską można wyłączyć z niej jeden jej składnik (np. mieszkanie, które dotąd było wspólne) i mąż może darować żonie swój udział w mieszkaniu ?
Czy skutek będzie taki że mieszkanie stanie się wyłączną własnością żony a wspólnota majątkowa na resztę majątku pozostanie bez zmian ?