Spiesz się! Do 18 lipca 2013 możesz odzyskać podatek od spadku – podziel się tą informacją z innymi !

Anna Tarczynska · 19 czerwca 2013

Z OGROMNĄ radością informuję, że pojawiła się możliwość odzyskania podatku od spadku zapłaconego z powodu przekroczenia miesięcznego terminu do zgłoszenia Urzędowi Skarbowemu faktu nabycia spadku.

Osoby, które musiały zapłacić w 2007 i 2008r. podatek od spadku, bo spóźniły się ze zgłoszeniem nabycia spadku  do US – mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania i ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku.

Trzeba się jednak spieszyć ! Wniosek o wznowienie postępowania podatkowego można złożyć tylko do 18 lipca 2013 r.

O co chodzi?

Otóż wczoraj w Dzienniku Ustaw, pod pozycją 692 ogłoszony został wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2013r. (sygn. P 43/11) o niezgodności z konstytucją przepisów podatkowych obowiązujących w 2007 i 2008r.  dotyczących opodatkowania spadków.

Trybunał uznał, że

art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., w zakresie, w jakim przewiduje miesięczny termin złożenia zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jest niezgodny z wywiedzioną z art. 2 konstytucji zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

W takiej sytuacji przepisy Ordynacji podatkowej przewidują możliwość wznowienia postępowania podatkowego i ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku.

Art. 240 par. 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej mówi, że:

W sprawach zakończonych decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli została wydana na podstawie przepisu, o którego niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej (…) orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Art. 240 par.2 pkt 2:

wznowienie postępowania z tej przyczyny następuje tylko na żądanie strony wniesione w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.  

Mam do Ciebie ogromną prośbę ! Podziel się powyższą informacją z kim tylko możesz i jak tylko możesz. Prześlij mailem do znajomych, zamieść na FB itp. Bo czasu jest cholernie mało a  osób pokrzywdzonych jest naprawdę  wiele. Sama znam kilkanaście przypadków, gdzie ludzie musieli zapłacić spore pieniądze, tylko dlatego, że nie wiedzieli o obowiązku zgłoszenia spadku do US w ciągu miesiąca od uzyskania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jeśli potrzebujesz mojej pomocy w powyższej sprawie napisz do mnie na kancelaria@tarczynska.pl

PS. O tym, czy wyrok TK P 43/11 dotyczy darowizn, pisałam tutaj. Pisałam także, że niektóre urzędy skarbowe błędnie informują, że zwrot za  2007 r. nie należy się, gdyż roszczenie się już przedawniło. 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: