Zwrot podatku od spadku za 2007 i 2008 – nie daj się odprawić z kwitkiem

Anna Tarczynska · 27 czerwca 2013

To są jakieś jaja !!! Delikatnie mówiąc.

Dochodzą mnie słuchy, że niektóre urzędy skarbowe informują ludzi, że podatki od spadku nie będą zwracane osobom, które zapłaciły podatek w 2007 r. Twierdzą, że w tych przypadkach wygasł już 5 letni termin do zwrotu nadpłaty. To jest nieprawda !

Domyślam się, że chodzi im, o art. 80 par. 1 Ordynacji podatkowej, który mówi, że:

„Prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu„.

Ta druga wyboldowana część zdania jest baaaardzo ważna, a widać, że niektóre urzędy skarbowe nie wczytały się dokładnie w przepisy.

Chodzi o to, że aby dowiedzieć się kiedy upływa nam pięć lat, musimy najpierw wiedzieć, kiedy upływa termin do zwrotu nadpłaty.

O tym mówi art. 77 par. 1 Ordynacji podatkowej:

Nadpłata podlega zwrotowi w ciągu 30 dni od wydania decyzji o uchyleniu poprzedniej decyzji.

Czyli jak urząd skarbowy wznowi postępowanie i wyda decyzję uchylającą, to ma 30 dni aby zwrócić podatek. Po upływie tych 30 dni rozpoczyna się 5 letni termin przedawnienia do zwrotu nadpłaty.

Pamiętaj, że składasz wniosek o wznowienie postępowania i uchylenie decyzji ustalającej twój podatek od spadku. To nie jest wniosek o zwrot nadpłaty.  Dopiero w wyniku wznowienia postępowania podatkowego i uchylenia decyzji w oparciu o którą zapłaciłeś podatek, uzyskasz zwrot podatku.

Moja rada dla Ciebie : Nie ufaj ustnym informacjom urzędników, tylko składaj wniosek o wznowienie postępowania. Urzędnik nie może odmówić przyjęcia wniosku. Wniosek musisz złożyć do 18 lipca 2013r. Złożenie takiego wniosku nic nie kosztuje. Nic nie tracisz, możesz tylko zyskać.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Karina 2 lipca, 2013 o 09:31

Mam szansę na otrzymanie zwrotu zapłaconego podatku w 2007r, niestety nie bardzo wiem jak ma wyglądać wniosek o wznowienie postępowania. Czy mogłabym prosić o wzór lub radę?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: