Egzekucja z udziału małżonka we współwłasności mieszkania

Anna Tarczynska · 14 czerwca 2013

Temat odpowiedzialności za długi małżonka poruszany był na tym blogu już wiele razy. Dużo emocji budzi kwestia egzekucji udziału małżonka we wspólnej nieruchomości. Bo że taki udział komornik może zająć – to pewne. Nawet wierzyciel ma prawo wystąpić do sądu o zniesienie wspólności majątkowej małżonków po to, by dobrać się do udziału dłużnika.

Dłużnicy pocieszają się jak mogą. Generalnie twierdzą, że wierzyciel i komornik mogą im skoczyć.  Mówią do mnie : „i co z tego, że komornik zajmie mój udział w nieruchomości? Przecież i tak nikt takiego udziału nie kupi”. I myślą, że mogą żyć sobie spokojnie.

Tak twierdzić może jedynie osoba nie znająca się na prawie spadkowym. Patrząca  przez pryzmat tu i teraz.

Ok. Może takiego udziału nikt nie kupi, ale czy zdajesz sobie sprawę, co dzieje się, gdy taki dłużnik umrze?

Przy  dużych długach cała rodzina będzie musiała odrzucić spadek. Również żona dłużnika, która mieszka na tykającej bombie – czyli w  mieszkaniu z zajętym przez komornika udziałem, który był własnością zmarłego męża. A gdy już wszyscy spadek odrzucą, to zajęty przez komornika udział przypadnie gminie (gmina dziedziczy zawsze z dobrodziejstwem inwentarza).

I suma summarum pozostający przy życiu małżonek będzie we współwłasności z gminą.

Co się potem dzieje?

Potem gmina wystąpi do sądu o zniesienie tej współwłasności. I albo małżonek spłaci gminę albo mieszkanie pójdzie na licytację.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ludwik 17 czerwca, 2013 o 22:23

Wystąpi być może, ale czy tak chętnie sąd to zrobi>

Odpowiedz

Grażyna 11 września, 2013 o 14:35

A CO, GDY UMŻE WSPÓŁMAŁŻONEK DŁUŻNIKA, JAKO PIERWSZY?

Odpowiedz

Grażyna 11 września, 2013 o 14:42

Inna sprawa:
NASTĄPIŁA ROZDZIELNOŚĆ MAŁŻEŃSKI I ZNIESIENIE WSPÓLNEGO PRAWA DO MIESZKANIA WŁASNOŚCIOWEGO PRZED PONAD 20 LATY.
(są oddzielne numery w księdze0
teraz komornik wszedł na 1/2 nlokalu dłużnika. Czy może zlicytować całe mieszkanie, lub kazać się wyprowzdzić i żonie i mężowi? Jak zadziałąć w takiej sytuacji. nie mam pieniędzy na wykup 1/2 MIESZKANIA MĘŻA.

Odpowiedz

Paweł 18 września, 2013 o 10:22

Pani Aniu a czy dopuszczalne jest aby wierzyciel wystąpił o podział majątku wspólnego, biorąc udział w tym postępowaniu doprowadził do takiego rozstrzygnięcia, że jedna z nieruchomości przypadła na wyłączną własność dłużnika, co wówczas otwierałoby mu drogę do łatwiejszej egzekucji – łatwiej przecież z licytować nieruchomość niż udział w niej. Czy takie rozstrzygnięcia sądów się zdarzają?

Odpowiedz

Paweł 18 września, 2013 o 11:18

Jeszcze przyszło mi na myśl jedno pytanie. A co w sytuacji gdy wierzyciel prowadzi egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom (bo współmałżonek dłużnika wyraził zgodę na zaciągnięcie kredytu) – skierowaną do ich majątku wspólnego. Następnie małżonkowie zawierają umowę o podziale majątku wspólnego w następstwie której jakaś z ich dotychczas wspólnej nieruchomości staje się wyłączną własnością małżonka który nie jest dłużnikiem. Czy komornik może zlicytować nieruchomość która stała się wyłączną własnością małżonka niebędącego dłużnikiem?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: