Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie długów

Anna Tarczynska · 13 grudnia 2011

Rozdzielność majątkowa nie chroni przed dziedziczeniem długów !!!

Dziś możesz nie odpowiadać jako małżonek, ale jutro możesz odpowiadać jako spadkobierca.

Tyle.

Tutaj przeczytasz o tym, że rozdzielność majątkowa, ani żadna inna intercyza nie ma wpływu na dziedziczenie. 

P.S. Więcej o dziedziczeniu i zachowku przy rozdzielności majątkowej znajdziesz TUTAJ.

_____________________________

Jeśli chciałabyś/chciałbyś omówić, skonsultować swoją indywidualną sprawę, zapraszam Cię do prowadzonej przeze mnie Kancelarii Prawnej Family Consulting Center . Stosunki rodzinne i majątkowe są często skomplikowane. Dlatego, gdy masz jakiekolwiek kłopoty lub wątpliwości, nie zwlekaj z ich konsultacją. Pomożemy Ci zrozumieć sytuację prawną, w której się znalazłaś/znalazłeś lub w której możesz się znaleźć. Pozwoli Ci to na podejmowanie świadomych, najlepszych dla Ciebie decyzji.

 

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magdalena 18 stycznia, 2012 o 00:23

Witam,

moj maz nie placi od 4 lat podatkow, majac zalozona 1 osobowa dzialalnosc gospodarcza. Nie odpowiada na wezwania US. Nie wiem co robic. Mamy rozdzielnosc majatkowa od poczatku trwania malzenstwa. Mamy 1 dziecko. 1. Rozumiem, ze w razie jego smierci, bede odpowiadac za jego dlugi wraz z synem? 2. Gdy maz zyje, czy intercyza chroni mnie w 100% przed splata jego dlugow? 3. Czy dlugi moga przejsc na syna za zycia ojca?

Dziekuje za odpowiedz,

Magdalena.

Odpowiedz

Anna Tarczynska 18 stycznia, 2012 o 16:31

Witam Pani Magdaleno!
Najważniejsze, że od początku małżeństwa ma Pani rozdzielność majątkową. Wydaje się zatem, że nie odpowiada Pani za długi podatkowe męża, chyba że współdziałała z nim Pani przy wykonywaniu działalności gospodarczej.
Jeśli mąz żyje, długi nie przechodzą na syna (chyba, że współdziałał z ojcem w prowadzeniu działalności- nie wiem ile syn ma lat).
Oczywiście na wypadek śmierci męża, zarówno Pani jak i syn dziedziczycie długi. W takiej sytuacji trzeba zrobić bilans i określić czy długi przewyższają masę spadkową czy nie. Jeśli tak, to trzeba spadek odrzucić (w przypadku dziecka małoletniego konieczna jest zgoda sądu). Jest na to tylko 6 miesięcy. Jeśli aktywa przewyższają pasywa, to warto rozważyć przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Na to też jest tylko 6 miesięcy.

pozdrawiam,
Anna Tarczyńska

Odpowiedz

Roksana 1 grudnia, 2012 o 13:17

Pani Aniu.Proszę o pomóc!Mam pytanie:a co w sytuacji gdy ja jako małżonka mam 2/6 udziału domu,a mąż 4/6. teraz darował swoje udziały dorosłemu dziecku z poprzedniego małżeństwa,pozbawiając w ten sposób nasze niepełnoletnie dzieci do spadku po sobie,bo już niczego nie posiada,alimenty nie płaci,czy w tej sytuacji jego długi alimentacyjne przechodzą na wszystkich spadkobierców,czy tylko na osobę obdarowaną ?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 1 grudnia, 2012 o 22:58

Pani Roksano, odpowiedź na wszystkie Pani pytania znajdzie Pani na tym blogu. Niedawno pisałam o dziedziczeniu długów alimentacyjnych : https://www.intercyza-blog.pl/2012/10/25/dziedziczenie-dlugow-alimentacyjnych/.
Co do darowizny udziału na rzecz dziecka z pierwszego małżeństwa, to w razie śmierci męża w grę wchodzić pewnie będzie zachowek na rzecz Pani oraz Waszych wspólnych dzieci. O darowiznach w kontekście zachowku pisałam na blogu sporo. Proszę zerknąć do kategorii „zachowek” znajdującej się w kolumnie „tematy główne”. Jeśli będą Panią interesowały kwestie dziedziczenia, to przydatne informacje znajdzie też Pani w kategorii „dziedziczenie” .
Wszystkiego dobrego,
Anna Tarczyńska

Odpowiedz

Roksana 2 grudnia, 2012 o 10:00

Czyli w sytuacji mojej i moich niepełnoletnich dzieci po śmierci męża lepiej jednak by było zrzec się spadku i zachowku od spadku który w całości darował dorosłemu dziecku z poprzedniego małżeństwa,bo jak dobrze rozumiem,przejmując spadek my odziedziczymy po nim długi alimentacyjne które on powinien płacić na nasze dzieci,choć to jest obowiązkiem obdarowanego pomagać w spłacie zobowiązań alimentacyjnych dla darczyńcy,w przeciwnym razie wlicza się to już jako rażąca niewdzięczność do samego darczyńcy,którą on chciał by jednak odwołać.

Odpowiedz

Anna Tarczynska 2 grudnia, 2012 o 11:06

Pani Roksano, jeśli nadal ma Pani pytania i wątpliwości prawne w swojej indywidualnej sprawie, to najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja u prawnika. Domyślanie się swojej sytuacji prawnej na podstawie ogólnych informacji wyczytanych w internecie, może przynieść więcej złego niż dobrego. To tak, jakby leczyć się przez internet. Wizyty i u lekarza nic nie zastąpi.

Odpowiedz

Roksana 3 grudnia, 2012 o 12:36

Droga Pani Aniu.Odwiedziłam już nie jednego prawnika i tak na prawdę nikt nie doradził w końcu,co było by naj lepiej zrobić w mojej sytuacji i pozostało mi tylko to jak Pani napisała czerpania wiedzy i szukania rozwiązania w tej dość nie typowej sprawie w internecie.Szukam na dal prawnika który chciał by podejść z sercem i wyrozumieniem to tego problemu w którym znalazła się moja rodzina.

Odpowiedz

karol 18 grudnia, 2012 o 19:22

Witam paniu Aniu. Mam problem moja mama narobila dlugow i chcem zrobic(pomoc dla ojca) rozdzielnosc majatkowa i chcemy zrobic to przez sad poniewaz wchodza tutaj pieniadze i nie stac nas za bardzo zrobic to przez notariusza.Mamy problem ze zrobieniem napisaniem podania do sadu i czy moze pani dla nas pomoc??

Odpowiedz

Asia 13 stycznia, 2013 o 22:36

Witam! Mam pytanie. Mój narzeczony została 3 lata temu ukarany przez urząd celny na dość wysoką kwotę, z tym że sprawa ciągle jest w toku. Ale cały majątek na dzień dzisiejszy ma już zajęty. Proszę mi powiedzieć czy wazie ślubu ja również będę pociągnięta do spłaty tych długów?? Z góry dziękuję .

Odpowiedz

Anna Tarczynska 14 stycznia, 2013 o 15:40

Małżonek nie odpowiada za długi współmałżonka zaciągnięte przed ślubem. Ale oczywiście po śmierci męża, jako żona może je Pani odziedziczyć.

Odpowiedz

Małgorzata 3 marca, 2013 o 15:15

Kilka lat temu rozstaliśmy się z mężem jednak nadal pozostajemy w związku małżeńskim (nigdy nie znalazł czasu na rozwód). W czasie trwania małżeństwa nigdy nie był zameldowany w moim mieszkaniu (zrzekł się przy notariuszu wszelkich praw do niego w chwili jego zakupu). Po jego odejściu zrobiliśmy rozdzielczość majątkową. Teraz dowiaduje się że mógł On nabrać mnóstwo kredytów w różnych bankach bez mojej zgody ani bez informacji że takowa rozdzielczość została podpisana…. Czy nawet jeśli posiadam takową rozdzielczość to odpowiadam za długi męża (nadal) które zaciągnął po podpisaniu rozdzielczości?????

Odpowiedz

Anna Tarczyńska | Intercyza Blog 3 marca, 2013 o 19:36

Pani Małgorzato, tak jak napisałam, w przypadku śmierci męża odziedziczy Pani długi jako żona mimo rozdzielności. Natomiast czy w chwili obecnej odpowiada Pani za te długi – to zależy od wielu czynników, o których wspominałam już na tym blogu.

Odpowiedz

ewa 27 kwietnia, 2013 o 10:18

Witam mam pytanie. Jestem z wziązku niesformalizowanym od ponad 3 lat, 5 miesięcy temu urodził nam się synek planujemy ślub cywilny tylko nie wiemy jak załatwić sprawy związane z rozdzielnością majątkową a dokładnie żebym ja nie dziedziczyła po przyszłym mężu jego długów kredytów ktore zawarł przed nmaszym związkiem. Prosze o doradzenie jak to załatwić. Z góry dziękuje.

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 27 kwietnia, 2013 o 14:36

Pani Ewo, zapraszam na konsultację. Po kliknięciu różowej ikony „porady prawne” uzyska Pani szczegóły.

Odpowiedz

dorota 8 grudnia, 2013 o 00:20

witam serdecznie.Mamy zamiar razem z partnerem wziac slub lecz niestety ja mam dlugi zaciagniete w bankach wczesniej nie bedac w zwiazku z moim partnerem,czy po slubie moj partner bedzie odpowiadal za moje dlugi ?pozdrawiam Dorota

Odpowiedz

marta 7 lipca, 2014 o 21:17

Mąż ma zaległości podatkowe,nie pracuje więc ich nie spłaca.Urząd skarbowy nie zajął mojego konta ,bo dług powstał z jego działalności gospodarczej.Z tego co wyczytałam to i tak jak nie ja ,to dzieci odziedziczymy ten dług. Odsetki rosną więc wolałabym spłacić ten dług,czy mogę to zrobić z mojego konta bankowego (mąż nie posiada konta) i zgłosić darowiznę na jego rzecz ?

Odpowiedz

luiza 28 listopada, 2014 o 07:46

Witam
Moi rodzice sa po rozwodzie ponad 15 lat.Ojciec poslubil druga kobiete,z ktora ma troje dzieci.Kilka lat temu rozwiedli sie i ma zasadzone alimenty na cała trojke.Niestety ojciec jest bezrobotny i nie płaci wiec dług rosnie.Czy my z siostra(jestesmy juz dorosle) dziedziczymy dług alimentacyjny?Czy mozemy cos juz zrobic zeby sie ewentualnie przed tym zabezpieczyc?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 7 stycznia, 2015 o 21:22

Pani Luizo, zapraszam na mój blog spadkowy i zapoznanie się z tym wpisem :http://spadek-blog.pl/dlugi-spadkowe/dziedziczenie-dlugow-alimentacyjnych/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: