Spółka cywilna między małżonkami. Po co Ci takie ryzyko?

Anna Tarczynska · 3 kwietnia 2012

Gdy Twój małżonek prowadzi działalność gospodarczą bez Twojego udziału, nigdy za jego długi  nie odpowiadasz swoim majątkiem osobistym. W najgorszym przypadku ponosisz odpowiedzialność majątkiem wspólnym. No i oczywiście Twój małżonek-przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność własnym majątkiem osobistym. Dotyczy to zarówno  długów w stosunku do fiskusa jak i do osób prywatnych czy firm. Informację o tym co wchodzi w skład majątku osobistego a co w skład majątku wspólnego znajdziesz TUTAJ.

Co innego spółka cywilna. W Polsce małżeńskich spółek cywilnych jest całe mnóstwo. Założę się, że małżonkowie decydując się na założenie takiej spółki nie analizowali kwestii odpowiedzialności finansowej. A ta odpowiedzialność jest przy spółce cywilnej TOTALNA. Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za wszelkie zobowiązania solidarnie całym majątkiem. A zatem na wypadek, gdyby coś w biznesie się nie powiodło egzekucja może być skierowana do wszystkich składników majątku małżonków- zarówno do majątku wspólnego jak i do majątków osobistych. Oczywiście rozdzielność majątkowa nic tu nie pomoże.

Nie można sobie wyobrazić dalej idącej odpowiedzialności .

Jeśli małżonkowie chcą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą, to nic nie stoi na przeszkodzie by wspólnie założyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która jak sama nazwa wskazuje, ogranicza odpowiedzialność wspólników (oby tylko razem nie byli w zarządzie, bo członek zarządu w niektórych przypadkach ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki). Minusem sp. z o.o. w stosunku do spółki cywilnej jest podwójne opodatkowanie dochodów (najpierw na poziomie spółki a potem na poziomie wspólników), ale w takim przypadku wykorzystać można konstrukcję polegającą na powiązaniu spółki z o.o. ze spółką komandytową. Konstrukcja ta pozwala nie tylko zoptymalizować podatki ale także maksymalnie ograniczyć odpowiedzialność za zobowiązania. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o konstrukcji takiej spółki, to zajrzyj TUTAJ.

Fakt, to trochę bardziej skomplikowane niż podpisanie ściągniętej zazwyczaj z internetu  umowy spółki cywilnej. I trochę bardziej kosztowne. Ale prowadzenie działalności gospodarczej to duża odpowiedzialność.

Można stracić wszystko.

Nie ma nic złego w tym, że myślimy o ograniczeniu ryzyka w prowadzeniu działalności. To jest zgodne z prawem.  Przepisy same podsuwają rozwiązania. Warto z nich korzystać. 8)

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Leszek 8 kwietnia, 2013 o 16:03

Mam pytanie. Jestem członkiem zarządu w Spółce z o.o. Posiadam dwa mieszkania w których współwłasność ma również moja żona. W przyszłości mamy zamiar notarialnie podarować jedno mieszkanie dla córki w formie darowizny. Czy w przypadku przewidywanego ogłoszenia upadłości przez Spółkę nie lepiej zabezpieczając majątek już teraz dokonać tej darowizny.

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 8 kwietnia, 2013 o 20:46

Panie Leszku, zapraszam na indywidualną konsultację. Szczegóły po kliknięciu różowej ikony „porady prawne” .

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: