Rozdzielność majątkowa – jako umowa małżeńska

Anna Tarczynska · 9 maja 2012

Jeśli zerkasz czasami na moje wpisy, to wiesz, że rozdzielność majątkowa może powstać albo na podstawie zawartej między małżonkami umowy albo na podstawie orzeczenia sądowego.

Dziś kilka słów o rozdzielności majątkowej umownej – w formie pytań i odpowiedzi.

Kiedy można ustanowić rozdzielność majątkową?

W każdej chwili. Zarówno przed ślubem jak i po ślubie.

Czy umowna rozdzielność majątkowa może być ustalona z datą wsteczną?

Nie. Umowa o rozdzielności majątkowej może być zawarta tylko na przyszłość. Rozdzielność z datą wsteczną może ustanawiać tylko sąd.

Czy rozdzielność majątkowa chroni przed długami małżonka?

To zależy. Głównie od dwóch rzeczy: istnienia intercyzy w momencie zaciągania przez małżonka zobowiązania oraz od tego czy wierzyciel wiedział o intercyzie w chwili zawierania np. umowy.  Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, to wierzyciel może działać tak, jak gdyby intercyzy nie było.  Nie jest to jednak proste w sytuacji, gdy po zawarciu intercyzy dłużnik dokonał podziału majątku wspólnego i „przepisał” cały majątek na małżonka.

Rozdzielność majątkowa daje natomiast bardzo dużą ochronę przed zobowiązaniami podatkowymi oraz  zusowskimi. Pod warunkiem jednak, że  intercyza istniała w chwili powstania zobowiązania wobec fiskusa lub zusu, a małżonek nie był współpracownikiem.

Czy rozdzielność majątkowa chroni majątek w razie upadłości ?  

Przede wszystkim MUSISZ WIEDZIEĆ, że nie ma nic gorszego niż wspólność majątkowa w przypadku gdyby doszło do ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. Wówczas CAŁY majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, z której zaspokajają się wierzyciele małżonka.

Umowna rozdzielność majątkowa jest skuteczna  tylko wówczas , gdy została zawarta  co najmniej na 2 lata przed zgłoszeniem wniosku o upadłość (art. 126 prawa upadłościowego i naprawczego).

Czy rozdzielność majątkowa pozwala na dziedziczenie po małżonku?

Tak

Czy rozdzielność majątkowa chroni przed dziedziczeniem długów ?

Nie

Czy rozdzielność majątkowa to to samo co podział majątku?

Nie, to zupełnie dwie różne umowy.

Ile kosztuje rozdzielność majątkowa?

Umowę o rozdzielności majątkowej musisz zawrzeć u notariusza. Kosztuje 400 zł + 23% VAT. Droższa jest natomiast umowa o podział majątku wspólnego jeśli będzie podpisywana u notariusza. Notariusz jest konieczny gdy podział dotyczy nieruchomości. Taksa notarialna zależy tu od wartości
nieruchomości. Do tego doliczyć trzeba opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej.

{ 39 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anjali 10 października, 2012 o 13:42

Droga pani Anna

Ja mialam rozdielnosc majatkowa z mezem tylko przez 3 miesiecy zawarta u notariusza. Czy takie zaswiadczenie jest Wyslany do urzadu skarbowego przez notariusza cay ja mam dostarczy to zaswidczenie do urzadu samemu?

Odpowiedz

Krzysztof 30 stycznia, 2013 o 13:00

Pani Aniu,

W jaki sposób rozdzielność chroni przed US i ZUS-em? Czy możliwe jest aby do majątku odrębnego przenieść, np. wszystkie wspólne nieruchomości małżonków?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 31 stycznia, 2013 o 13:27

Panie Krzysztofie, o odpowiedzialności małżonka za zobowiązania podatkowe pisałam np. tutaj: https://www.intercyza-blog.pl/2012/01/24/prawdopodobnie-odpowiadasz-za-zobowiazania-podatkowe-swojego-malzonka-sprawdz/. Będę o tym jeszcze pisałam na blogu, zapraszam więc do śledzenia wpisów :). Jak najbardziej możliwe jest przeniesienie do majątku odrębnego nieruchomości wspólnych małżonków.

Odpowiedz

Justyna 13 lutego, 2013 o 09:53

Witam,

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową w drodze sądu jak ma się już podpisaną umowną rozdzielność majątkową przed notariuszem?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 15 lutego, 2013 o 12:23

Pani Justyno, jeśli zawarta jest umowa majątkowa u notariusza i jest ona ważna, to nie można drugi raz ustanowić rozdzielności w drodze orzeczenia sądowego.

Odpowiedz

Justyna 15 lutego, 2013 o 13:36

Czy można w takim przypadku ponownie powrócić do wspólności majątkowej, a później, już w drodze orzeczenia sądowego ustanowić rozdzielność majątkową?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 15 lutego, 2013 o 15:43

Teoretycznie byłoby to możliwe. Ale sąd znosi wspólność tylko z ważnych powodów. Jeśli w postępowaniu przed sądem okaże się, że nastąpił bądź co bądź pewien zabieg mający na celu obejście prawa – może mieć wątpliwości co do tych ważnych powodów.

Odpowiedz

Ania 18 lutego, 2013 o 23:24

W najbliższym czasie zamierzam kupic mieszkanie. Mam z mezem podpisana intercyzę: umowa o wylaczenie wspolnosci ustawowej. Czy maz może mieć jakies roszczenia względem mojego mieszkania, jeśli będzie w nim mieszkal?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 20 lutego, 2013 o 22:17

Rozumiem, że chodzi Pani o roszczenia majątkowe. Jeśli mąż będzie tylko mieszkał nie czyniąc żadnych nakładów, to roszczenia majątkowe nie będą mu przysługiwać.

Odpowiedz

iska 21 marca, 2013 o 21:04

Jak ustala się moment od którego rozpoczyna się rozdzielność majątkowa w przypadku aktu notarialnego? Czy mogę w tym samym dniu żądać podziału mjątku wspólnego?

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 21 marca, 2013 o 21:12

tak

Odpowiedz

iska 22 marca, 2013 o 18:22

Pani Aniu,
bardzo dziękuję za poprzednią odpowiedź i pozwalam sobie zadać kolejne pytanie.
Jesteśmy przed rozwodem. Dom i działka są majątkiem osobistym męża (miał je przed ślubem), natomiast od stanu surowego zamkniętego wyposażaliśmy dom wspólnie. Kupowałam super deski na podłogi, projektowałam zabudowy, urządzałam dom. W ogrodzie nasadziłam wiele drzewek i krzewów, które teraz już są duże. Postawiliśmy wspólnie altanę. Czy wyposażenie domu z podłogami włącznie i zielona architektura są majątkiem wspólnym i podziałowi? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 26 marca, 2013 o 07:35

@ iska – zapraszam na indywidualną konsultację. Nie udzielam porad prawnych na blogu. Szczegóły znajdzie Pani klikając w różową ikonę „porady prawne”.

Odpowiedz

jola 23 marca, 2013 o 07:25

witam mam pytanie posiadam 3.5 h ziemi wtym budynki ziemi jest w 2 dzialkach i chcemy z mezem zrobic rozdzielczosc majatkowa on jedna dzialke ja druga jak to sie bedzie mialo w stosumku do us i biura pracy jak beda brane pod uwage dochody z calosci czy tylko z czesci jago lub maszej jezeli nadal pozostajemy w malzenstwie i czy w razie zwolnienia z pracy bedzie przyslugiwal mu zasilek przyklad jzeli bedzie on mial dzialke o pow 1 .60h a jak ustosunkowane sa do tego dzieci jest 2

Odpowiedz

Anna Tarczynska 26 marca, 2013 o 07:33

Pani Jolu, zapraszam na indywidualną konsultację. Nie udzielam porad prawnych na blogu. Szczegóły znajdzie Pani klikając w różową ikonę „porady prawne”.

Odpowiedz

edyta 1 kwietnia, 2013 o 22:01

witam. do zawarcia 'intercyzy’ małżeńskiej a nastepnie podziału majątku (mieszkanie) potrzebujemy dowodów osobistych, aktu małżeństwa i aktu notarialnego. czy ten akt małżeństwa będzie do zwrotu?dziękuję

Odpowiedz

Anna Tarczynska 17 maja, 2013 o 01:10

Panie Edyto, akt małżeństwa najprawdopodobniej pozostanie w aktach u notariusza.

Odpowiedz

Dorota 2 września, 2013 o 00:00

Droga Pani Anno ,moja sprawa jest bardzo skomplikowana, nie układa nam się z mężem od dawna,oczywiście mamy wspólnotę, do której zalicza się małe mieszkanko (48m), na które ja wzięłam kredyt, ale on był do niego dopisany ,mąż uchyla się od pracy nie podejmuje żadnych decyzji – w kwestii rodziny , rozmawia z nami tylko o tym co nas nie dotyczy. Trzy lata temu odpisał się również ze spadku po zmarłym bracie. Mamy syna 15 lat ,na którego chciałabym kupić małe mieszkanie obok naszego , ale chciałabym wyłączyć męża, niestety mąż nie zgadza się na rozdzielczość majątkową i śmieje się ze mnie , podpowiada żebym wzięła kredyt -to znów będzie wszystko wspólne. Myślę złożyć w sądzie pozew o ustanowienie rodzielczości , z datą wcześniejszą , ponieważ właścicielka mieszkania nie może dłużej czekać ze sprzedażą. Jakie mam szanse i jak długo będę czekać?
Nadmieniam, że jestem jedynaczką i mam 80-letnia matkę, którą muszę się opiekować. Do tej pory mama mieszka sama na wsi , ale
również z myślą o niej chciałabym nabyć to mieszkanie , aby mogła w nim mieszkać w okresie zimy.
Proszę w miarę Pani możliwości o szybką odpowiedź, serdecznie dziękuję i pozdrawiam
Dorota

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 2 września, 2013 o 10:21

Pani Doroto, zapraszam Panią do zerknięcia do zakładki „porady prawne” (różowa ikona po lewej stronie ekranu) – są tam szczegółowe informacje w jaki sposób i na jakich zasadach uzyskać można u mnie pomoc prawną.

Odpowiedz

Grzegorz 24 października, 2013 o 20:56

Witam Pani Anno.
Oboje z żoną prowadzimy wspólne gospodarstwo rolne.
Ja skorzystałem wcześniej i z dofinansowania z ARiMR Projekt Różnicowanie działalności rolniczej. Jestem płatnikiem Vat.
teraz moja żona też ma możliwość skorzystania z tego samego projektu, tylko że przy zakupie maszyn nie może odliczyć podatku Vat mimo to że jest płatnikiem Vat. Jest taka możliwość odliczenia Vat jak będzie rozdzielczość majątkowa.
Jaka miałaby być ta rozdzielczość : czy umowa rozdzielczośći wystarczy w takim przypadku.
Proszę o szybką i konkretną odpowiedz gdyż gonią nas terminy.

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 24 października, 2013 o 23:29

Panie Grzegorzu, na blogu nie udzielam indywidualnych porad prawnych. Jeśli potrzebuje Pan konsultacji, to klikając na ikonę „porady prawne” uzyska Pan informacje co do szczegółów.

Odpowiedz

Katarzyna 17 listopada, 2013 o 08:50

Dzieńdobry – mam ciekawe pytanie,
Jestem w przededniu podpisania rozdzielności majątkowej, moje pytanie dotyczy jednak ustaleń 'rozwodowych’ co jeśli chcemy ustalić 'z góry’ (1) odszkodowanie w razie zdrady jednej lub drugiej strony?
(2) zapis że w razie nie posiadania potomstwa o ile rozwód nastąpi jedno z nas chce pewną kwotę 'zadośćuczynienia’ ? (3) rekompensatę pieniężną w razie posiadania potomstwa pozamałżeńskiego – nawet jeśli posiadanie tego potomstwa nie będzie skutkowało rozwodem?
Moje pytanie dotyczy tego gdzie powinny się takie zapisy znaleźć czy w akcie rozdzielności majątkowej czy też w jakimś innym dokumencie? Czy taki dokument będzie mógł być podstawą roszczeń w wymienionych sytuacjach?

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 18 listopada, 2013 o 08:44

Pani Katarzyno, tego typu zapisy umowne nie mają nic wspólnego z intercyzą. W Polsce tego rodzaju umowy nie są praktykowane, w każdym razie ja się z tym nie spotkałam. Teoretycznie nie ma przepisów które zakazywałyby wprost zawarcia takiej umowy. Ale nie ma też żadnej gwarancji, że umowa ta w przyszłości będzie skuteczna tzn. możliwa do wyegzekwowania. W szczególności w zakresie odszkodowania za naruszenie punktu 1 i 2. Istnieje wiele argumentów, które można podnosić dla wykazania przed sądem nieważności takiej umowy.

Odpowiedz

Marta 19 listopada, 2013 o 12:09

Witam,

Mam pytanie jak mogę rozwiązać mój problem: Po zawarciu małżeństwa okazało się, że mąż lubi zajmować się handlem samochodowym (o czym wcześniej nie wiedziałam). Kilka razy zdarzyło się, że kupił auto bez mojej wiedzy (zaciągając długi) i sprzedawał je (nie zawsze z zyskiem). Wg niego taki sposób na zarobek jest ok, dla mnie to spore ryzyko (zwłaszcza, że po ostatnim zakupie auta – na jego sprzedaży stracił kilka tysięcy). Inna sprawa, że nic mi tych zakupach nie mówił i zaciąga długi. Żyję w ciągłym stresie – nie wiem kiedy dokona kolejnego zakupu i jak skończy się sprzedaż. CO jeśli w miedzyczasie coś mu się stanie i będę musiała spłacać jego długi? Żeby mieć poczucie spokoju i bezpieczeństwa myslałam o intercyzie. Obawiam się jednak ze podzieli ona nasze małżeństwo tak, ze kupując coś większego będziemy zastanawiali się w czyj majątek ta rzecz wejdzie. Mamy wspólne konto, na nim zgromadzone trochę oszczędnosci, do tego kilka przedmiotów wartościowych które zakupiliśmy już będąc w małżeństwie. Dodatkowo mieszkamy w mieszkaniu zakupionym przez moich rodziców jeszcze przed malzeństwem. Mieszkanie spłacałam na początku sama, po zawarciu związku – wspólnie. ZOstało jeszcze sporo do spłaty.W jaki sposób powinna być zapisana intercyza zeby uwzględnić zabawy męża z samochodami, a jednocześnie mieszkanie które spłacamy?

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog 19 listopada, 2013 o 12:41

Pani Marto, proszę do mnie napisać na kancelaria@tarczynska.pl. Podam wówczas Pani informcję dotyczącą sposobu oraz kosztów uzyskania konsultacji prawnej.

Odpowiedz

Katarzyna 20 listopada, 2013 o 21:08

Posiadam działkę budowlaną, czy wchodząc w związek małżeński z osoba nie posiadającą majątku, natomiast mogącą odziedziczyć dług po rodzicach, mogę się jakoś ochronić przez zajęciem mojego majątku?

Odpowiedz

anna 10 stycznia, 2014 o 16:39

che sie ozenic z moim chlopakiem ale mam dlugi przrz todzicow czy jak zrobie rozdzielczosc przed sluben to moj partner juz nie bendzie musial tego placic

Odpowiedz

iwona 23 stycznia, 2014 o 21:13

aby mąż mógł być moim poręczycielem w projekcie unijnym musimy mieć podpisaną intercyzę majątkową , innego wyjścia nie ma bo teraz takie czasy, że nie ma co szukać poręczycieli z rodziny lub znajomych, moje pytanie brzmi:
czy można ja później bez problemu unieważnić,
jesteśmy już kilkanaście lat po ślubie mamy majątek ale wszystko przepisane na dzieci my mamy tylko dożywotnie zamieszkanie w domu,
może jestem staroświecka bo boję się takich rzeczy jak intercyza,
proszę poradźcie coś bo mam mętlik w głowie.

Odpowiedz

Anna Tarczyńska 23 stycznia, 2014 o 21:55

Pani Iwono, intercyzę w każdej chwili będzie mogła Pani „odwołać” tzn. wrócić do wspólności majątkowej. Trzeba to będzie zrobić u notariusza.

Odpowiedz

Andrzej 7 marca, 2014 o 17:18

jak działa rozdzielnosc majatkowa z wyrównaniem dorobku
czy nie ma przeciwskazań
jak na to patrzy bank .

prowadze firme i zona nie chce wiecej sie zgadzac na kredyty .
chcemy miesc rozdzielnosc majątkowa aby żona była czysta
zona zajmuje sie dziecmi i chce sie zabazbieczyc na wypadek rozwodu aby miała prawo do polowy majatku
czy tak to funkcjonuje ?
troche wydaje mi sie dziwne ze mozna zachowac prawo do polowy majatku a nie odpowiadac na wypadek gdyby sie nie udalo i firma upadla
jak na to patrzą banki
z góry dziękuje za odpowiedz

Odpowiedz

Anna Tarczynska 28 kwietnia, 2014 o 10:23

Panie Andrzeju, szczegółowe wyjaśnienia na temat rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobku przedstawiłam w tym wpisie:
https://www.intercyza-blog.pl/?s=rozdzielność+majątkowa+z+wyrównaniem+dorobku

Odpowiedz

Dominika 21 marca, 2014 o 10:02

Witam. Pani Aniu chciałabym się dowiedzieć ile kosztuje podpisanie rozdzielności u notariusz? Czy lepiej podpisać przed ślubem czy po ślubie?
Pozdrawiam, Dominika

Odpowiedz

Anna Tarczynska 28 kwietnia, 2014 o 10:36

Pani Dominiko, w tym wpisie jest wyraźna odpowiedź na Pani pytanie dotyczące kosztów podpisania intercyzy u notariusza. Odnośnie pytania czy lepiej przed ślubem czy po ślubie, warto zapoznać się z tym wpisem: https://www.intercyza-blog.pl/2014/04/06/lepiej-z-intercyza-czy-bez/

Odpowiedz

Marcin 2 lipca, 2014 o 00:14

Szczerze mówiąc, jestem zaszokowany niedorzecznością przepisów i praktycznym brakiem ochrony współmałżonka przed długami mimo zawarcia intercyzy. Przecież standardowa sytuacja to taka, w której jedno z małżonków zaciąga długi bez wiedzy drugiego (i często nie dbając o wymaganie powiadomienia wierzyciela o intercyzie) . W takiej sytuacji – jeśli dobrze rozumiem – notarialna intercyza jest tylko bezwartościowym świstkiem papieru…? Gdzie tu logika przepisów? Czy w takim razie istnieje jakaś sensowna metoda obrony, inna niż rozwód?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 20 lipca, 2014 o 19:43

Panie Marcinie, ze skuteczną obroną majątku wspólnego jest kiepsko. Wielokrotnie pisałam o tym na blogu.

Odpowiedz

Ewelina 14 lipca, 2014 o 21:25

Pani Aniu,

Mąż prowadzi działalność gospodarczą i podpisuje kilka umów rocznie z TYM SAMYM klientem. Rozumiem, że należy powiadomić klienta o rozdzielności majątkowej. Czy wystarczy w tym przypadku, aby podpisał „jednorazowo” zawiadomienie męża lub ksero samego aktu notarialnego czy przy w każdej odrębnej umowie należy dopisać o obowiązującej umowie o rozdzielności ?

Odpowiedz

Anna Tarczynska 20 lipca, 2014 o 19:21

Pani Ewelino, proponuję aby mąż w każdej umowie, standardowo informował klienta o rozdzielności majątkowej. Nawet jeśli jest to ten sam klient.

Odpowiedz

Łukasz 30 października, 2014 o 14:28

Witam.Pani Aniu chciałbym zapytać czy można zrobić rozdzielność majątkową kiedy drugi małżonek jest zaginiony. Chodzi o przychodzące wezwania do zapłaty za długi które zaciąga lub zaciągnął małżonek.Jest zaginiony szuka go Policja ale bezskutecznie.Co można zrobić w tej sprawie?
Dziękuję i czekam na odpowiedz.

Odpowiedz

Anna Tarczynska 7 stycznia, 2015 o 21:40

Panie Łukaszu, moim zdaniem można. Tylko wówczas trzeba złożyć wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Ten kurator ma za zadanie reprezentować interesy małżonka, którego adresu nie znamy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 4 trackbacki }

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: