Czy wiesz co jest istotą spółki z o.o.? Brak odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania. To jest główny powód popularności tych spółek. Chodzi o ograniczenie ryzyka.
Małżeństwo, w którym obowiązuje wspólność ustawowa, pod wieloma względami przypomina spółkę, ale nie tą z o.o., tylko spółkę cywilną, w której za zobowiązania odpowiadają wszyscy wspólnicy solidarnie. Niezależnie od tego, który z nich zaciągnął zobowiązanie.
Oczywiście istnieją sytuacje, w których ustrój wspólności ustawowej będzie dla małżonków optymalny. Jednak w ogromnej ilości przypadków, ustrój ten nie zapewnia bezpieczeństwa majątkowego rodziny i jest źródłem wielu problemów. Dotyczy to w szczególności osób prowadzących działalność gospodarczą.
Pozostawanie we wspólności ustawowej powinno być wynikiem ŚWIADOMEGO WYBORU OBOJGA MAŁŻONKÓW a nie rezultatem braku wiedzy, czy też obawy przed utratą zaufania ze strony małżonka.
Jestem zdecydowaną zwolenniczką planowania majątkowego w związku. Czy to w partnerskim czy małżeńskim. Polskie prawo daje szereg narzędzi, które umożliwiają takie planowanie i pozwalają na ograniczanie ryzyka. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Kurcze, już myślałem, że przeczytam tutaj coś tutaj o skutkach wyłączenia małżonka od udziału w spółce z o.o. na podstawie umowy spółki (bardzo ciekawy i słabo rozpoznany w praktyce temat) 🙂
no to zapraszam Cię Błażeju abyś gościnnie ten temat u mnie przedstawił 🙂
Z przyjemnością 🙂 Jak tylko coś naskrobię to odezwę się prywatnie.