Pieniądze na lokacie tylko twoje ale odsetki…wasze wspólne

Anna Tarczynska · 31 sierpnia 2012

Pamiętasz jak mówiłam Ci o trzech masach majątkowych, które występują  zazwyczaj w standardowym małżeństwie tj. takim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej? Przypomnę Ci tylko krótko, że te trzy masy to:

  1. – majątek osobisty (odrębny) żony
  2. – majątek osobisty (odrębny) męża
  3. – majątek wspólny

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że będąc w związku małżeńskim posiadasz pieniądze wchodzące do Twojego majątku osobistego.

Kiedy może zaistnieć taka sytuacja?

Np. wówczas gdy:

  • Pieniądze miałeś jeszcze przed ślubem
  • Pieniądze otrzymałeś po ślubie w darowiźnie lub spadku
  • Sprzedałeś nieruchomość czy jakąś inną rzecz, która należała wyłącznie do Ciebie

Naturalną jest rzeczą, że pieniądze trzyma się na oprocentowanych lokatach. To nikogo nie dziwi. Ale jakież jest zdziwienie moich klientów, gdy mówię im, że odsetki  z tych lokat stanowią majątek wspólny małżonków.  W przeciwieństwie do kapitału.

Ustawodawca postanowił bowiem, że dochody z majątku osobistego każdego z małżonków, wchodzą do ich majątku wspólnego.

Warto o tym pamiętać ustalając skład majątku wspólnego, który podlega podziałowi na skutek rozwodu, separacji, czy też innych zdarzeń powodujących ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej.

Ale wiedz, że nie jesteś niewolnikiem tych regulacji prawnych. Możesz bardzo łatwo i szybko ten problem uregulować po swojemu, zawierając umowę o ograniczeniu wspólności ustawowej. 

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Swaczyna 4 września, 2012 o 16:43

Cenna uwaga – mało kto o tym pamięta.

Odpowiedz

Anna Tarczynska 4 września, 2012 o 18:05

Dziękuję i witam po wakacjach 🙂

Odpowiedz

Rafał Skiba 12 września, 2012 o 20:43

Prawda, że wiedza na ten temat nie jest powszechna, ale należy także pamiętać, iż wierzytelność dotycząca takich odsetek nie stanowi składnika majątku wspólnego małżonków, czyli drugi małżonek nie jest uprawniony do żądania od banku wypłaty pieniędzy z ich tytułu. Wierzytelność tego rodzaju należy do majątku osobistego małżonka-posiadacza lokaty i przysługuje względem banku wyłącznie jemu. Rozliczenie tych odsetek to kwestia w relacji prawnej pomiędzy małżonkami.

Odpowiedz

Anna Tarczynska 12 września, 2012 o 21:57

Jasne. Słuszna uwaga. Sprawa dotyczy odsetek, które zostały już wypłacone przez bank. W praktyce wypłata tych odsetek oznacza “dopisanie” ich do rachunku w odpowiednim momencie. Dziękuję za komentarz 🙂

Odpowiedz

Piotr 18 stycznia, 2013 o 14:35

Witam,

Mamy takie pytania:
1) Przed zawarciem związku małżeńskiego posiadam zaoszczędzone pieniądze na lokatach i na koncie bankowym. Czy te pieniądze są moim majątkiem odrębnym?

2) W trakcie trwania małżeństwa zakupuję np. samochód z tych o to pieniędzy. Czy nabyta rzecz jest moim majątkiem odrębnym? Czy w umowie kupna samochodu muszę zawrzeć klauzulę, że pieniądze pochodzą z mojego majątku odrębnego i podać z jakiego majątku zakup finansuje (np nr. lokaty itp.)?

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr 18 stycznia, 2013 o 15:10

Witam

I teraz hipotetyczna sytuacja:

2 lata przed ślubem zakupiłem mieszkanie na kredyt na 30 lat. Kredyt cały czas spłacam z wynagrodzenia. Po 10 latach małżeństwa (bez intercyzy) ma dojść do rozwodu. Czy żona w trakcie rozwodu może rościć sobie prawo do mieszkania lub jego części? Jeżeli tak, jak można się przed tym zabezpieczyć przed ślubem aby nie utracić mieszkania?

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Tarczynska 18 stycznia, 2013 o 22:46

Panie Piotrze, odpowiedź na Pana wątpliwości znajduje się w poczynionych przeze mnie wpisach na blogu. Jeśli potrzebuje Pan bardziej szczegółowych, dodatkowych wyjaśnień, to zapraszam na indywidualną konsultację. Szczegóły znajdzie Pani klikając na ikonę „porady prawne”.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: