Ostatnio ciągle słyszymy o OFE. Czy będą zlikwidowane, czy nie i co z naszymi emeryturami. Ale nie o tej dyskusji chcę pisać.
Chcę poruszyć temat, który nie jest znany i brany pod uwagę przez małżonków. A dotyczy ich wspólnych pieniędzy. Chodzi o pieniądze zgromadzone w OFE przez każdego z małżonków. OFE istnieje już od kilkunastu lat i przy sporych zarobkach zgromadziły się tam konkretne kwoty.
Jeśli w Twoim małżeństwie istnieje ustrój wspólności ustawowej, to kwoty zgromadzone na rachunkach OFE należą do majątku wspólnego.
Może to mieć istotne znaczenie w przypadku podziału majątku wspólnego. Do podziału tego dochodzi najczęściej w wyniku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. Ale nie tylko. Podział majątku wspólnego może nastąpić także w trakcie trwania małżeństwa po ustanowieniu rozdzielności majątkowej między małżonkami.
O OFE powinni więc pamiętać zarówno małżonkowie (szczególnie Ci słabsi ekonomicznie), jak również spadkobiercy małżonków. Bo przy dziale spadku, sąd powinien najpierw dokonać podziału majątku wspólnego spadkodawcy (jeśli spadkodawca był w ustroju wspólności majątkowej). Bez tego nie da się precyzyjnie ustalić masy spadkowej.
I powiem Ci, że przepisy przepisami a praktyka praktyką. Przepisy mówiące o tym, że kwoty zgromadzone w OFE należą do majątku wspólnego obowiązują już od od wielu lat. W przypadku sądowego podziału majątku wspólnego, sądy zobowiązane są z urzędu (czyli nawet jeśli strony nie złożą odpowiednich wniosków) ustalać skład majątku wspólnego. Z marszu powinny więc ustalać i dzielić środki zgromadzone w OFE, bo wiadomo, że jak ktoś pracował czy prowadził działalność gospodarczą, to rachunek w OFE posiada. A dotychczas nie spotkałam orzeczenia sądowego dotyczącego podziału majątku, w którym sąd zwróciłby uwagę na OFE (oczywiście poza przypadkami, gdy osobiście przypilnowałam tego tematu).
Dlaczego tak jest? Nie mam pojęcia. Ciekawa jestem czy Ty spotkałaś(eś) się z sytuacją, gdy ktoś na skutek ustania wspólności majątkowej dzielił środki zgromadzone w OFE?
{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A skąd pomysł, że pieniądze na OFE należą do ubezpieczonego? Poproszę o jakąś konkretną podstawę?
Jeśli chodzi o płacone składki, to nie należą one do ubezpieczonego, co potwierdził SN w 2008r.
Natomiast jeśli chodzi o akcje i inne dobra kupowane przez OFE, to należą one do OFE.
To, co ma ubezpieczony, to jakąś mglistą obietnicę wypłaty emerytury. I chyba nawet obecnie nie ma przepisów tę kwestię regulującą.
Lech, przepisy są. Troche dużo by o tym pisać w komentarzu, więc zrobię o tym następny wpis, ok?
Chętnie przeczytam 🙂
Ja się spotkałam, ale tylko wtedy, kiedy o to wnosiłam :-). Zdarzyło mi się natomiast, że sąd się niezmiernie dziwił, że chciałam dzielić środki z OFE.
Na początku 2014 r. Sąd Najwyższy wypowie się odnośnie stosowania przez sądy art. 126 ustawy o funduszach emerytalnych, a więc będzie to już konkretna wytyczna w tej sprawie.
Panie Robercie, a na czym polegają wątpliwości?
Wątpliwość budzi fakt, czy należy stosować art. 126 z automatu (po zgłoszeniu środków OFE do podziału, czy można nakazać spłatę tych wirtualnych środków w gotówce (co jest nielogiczne i niezgodne z art. 126 stawy o funkcjonowaniu funduszy emerytalnych). Sądy naruszają ustawę, więc potrzebna jest wyraźna wykładnia SN. Te środki, jak już wiemy, mogą z dnia na dzień zniknąć z konta na rzecz Skarbu Państwa. Nikt za życia nie może dokonać wypłaty gotówki z OFE, a więc spłata gotówkowa nie powinna być stosowana. Środki te można traktować tylko jako zabezpieczenie/ubezpieczenie na starość i w ramach rozliczeń MUSI nastąpić ich transfer w ramach kont OFE.
To jak dzisiaj wygląda sytuacja podziału środków zgromadzonych w OFE po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Można te środki dzielić, czy nie. Jak ma się to do sytuacji gdy ktoś gromadził w OFE w okresie małżeństwa, a teraz zdecyduje się przejść albo do ZUS albo zostać w OFE.
Pani Zofio, jaki wyrok ma Pani na myśli ?
Pomyliło mi się, że wyrok TK z maja dotyczył podwyższenia wieku emerytalnego, a nie OFE. Decyzja w sprawie OFE jeszcze nie zapadła, ale nadal ciekawi mnie, co z zaliczeniem składek na OFE do wspólnego majątku, jeśli małżonek przeniesie je w tym roku do ZUS
Pani @Zofio – nie ma żadnego przenoszenia składek do ZUS, coś się Pani pomyliło. Wybór ZUS/OFE dotyczy tylko przyszłych składek.
Ja mam jeszcze zabawniejszą sytuację. Sąd zamiast przeksięgować jednostki po podziale, zasądził środki finansowe. Co zrobi OFE, kiedy dostanie postanowienie, a na koncie połowy środków brak, bo „ukradł ” je Skarb Państwa ustawą o OFE 🙂 Ciekawy jestem min zarządzających. Zażądają zwrotu „skradzionych” środków od Skarbu Państwa ?