Czy można podzielić majątek wspólny w trakcie trwania małżeństwa?

Anna Tarczynska · 2 grudnia 2011

Dziś rozmawiałam z pewną mężatką, która planuje podzielić majątek wspólny.

Powiedziała mi, że już wiele lat temu chciała z pewnych przyczyn taki podział przeprowadzić. W tym celu udała się na rozmowę do notariusza. Uzyskała informację, że skoro jest we wspólności ustawowej z mężem, to podział majątku nie jest możliwy.

Była przekonana, że aby dokonać podziału musiałaby się rozwieść. W takim błędnym przeświadczeniu żyła przez ostatnie lata.

Dlaczego?

Bo informacja uzyskana od notariusza była prawdziwa ale niepełna. Rzeczywiście jest tak, że w czasie trwania wspólności ustawowej, majątku nie da się podzielić. Ale przecież nikt nikogo nie zmusza do pozostawania we wspólności ustawowej. W każdej chwili  wspólność taką można znieść (robi się to u notariusza) i ustanowić rozdzielność majątkową. A wówczas nie ma już żadnych przeszkód by dokonać podziału majątku wspólnego. Do tego nie trzeba rozwodu !

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: