Małżeński ustrój majątkowy – musisz wiedzieć co to takiego

Anna Tarczynska · 6 stycznia 2012

W każdym małżeństwie obowiązuje jakiś ustrój majątkowy, kształtując  w określony sposób nie tylko sytuację majątkową małżonków, ale także sytuację osób trzecich, które wchodzą w relacje majątkowe z małżonkami.

W polskim prawie występują trzy ustroje majątkowe:   

USTRÓJ USTAWOWY

Tzw. wspólność ustawowa. Jest to ustrój, który obowiązuje małżonków, jeśli nie ustanowili oni ustroju umownego poprzez zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej. Więcej informacji o wspólności ustawowej znajdziesz tutaj.

USTRÓJ UMOWNY

Powstaje na podstawie umowy zawartej pomiędzy małżonkami lub przyszłymi małżonkami, czyli na podstawie tzw. intercyzy. Pisałam już o tym, że są cztery rodzaje takich umów:

USTRÓJ PRZYMUSOWEJ ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ

Powstaje w wyniku orzeczenia sądowego:

  • o separacji
  • o ubezwłasnowolnieniu małżonka
  • o upadłości małżonka
  • na wniosek jednego z małżonków lub wierzyciela, w określonych przez prawo przypadkach

 W trakcie małżeństwa ustroje te, nawet wielokrotnie, mogą się zmieniać (również ustrój przymusowy może być w określonych sytuacjach zmieniony). Ale nie mogą współistnieć w jednym czasie.

Będąc w ustroju wspólności ustawowej zawsze możesz zawrzeć intercyzę. Tą intercyzę możesz zmieniać a także ją rozwiązać, powracając do ustroju wspólności ustawowej. Każda z tych umów musi mieć formę aktu notarialnego.

Jak więc widzisz, prawo daje Ci wiele możliwości  kształtowania Twojej sytuacji majątkowej. Warto o tym pamiętać.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika 28 sierpnia, 2012 o 23:19

Witam sredecznie chce zrobic intercyze w trakcie trwania małzenstawa mamy mieszkanie 2 pokojowe dom 200 m 2 samochody ja prowadze działalnoć gospodarczą a mąż jest zatrudniony czy jest mozliwy prawny podział tzn;ja chce samochód i mieszkanie a mąż dom i samochód przy czym dom jest skredytowany na jakies 250 tyś ale on zarabia trzy razy wiecej odemnie więc jest w stanie go utrzymać różnica miedzy naszymi zarobkami jest niestety od 15 lat kością niezgody i mam już tego dość prosze o odpowiedz z podziękowaniem Monika Wietrzyńska

Odpowiedz

Anna Tarczynska 29 sierpnia, 2012 o 10:44

W każdej chwili można zmienić ustrój wspólności majątkowej na rozdzielność majątkową i dokonać podziału mająktu wspólnego wg. uzgodnionych z mężem zasad. Zapraszam do zapoznania się z tym wpisem: https://www.intercyza-blog.pl/2011/12/02/czy-mozna-podzielic-majatek-wspolny-w-trakcie-trwania-malzenstwa/
Z domem na kredyt trzeba przemyśleć sprawę, bo nawet gdy mąż stanie się jego wyłącznym właścicielem, Pani nadal będzie kredytobiorcą (jeśli oczywiście podpisywała Pani umowę kredytową). Na blogu znajdzie Pani sporo informacji dotyczących kredytu hipotecznego przy podziale majątku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: