Zakup nieruchomości przez jednego z małżonków

Anna Tarczynska · 9 października 2012

Zobacz taką sytuację:

Dziś zawierasz umowę przedwstępną z deweloperem na zakup nieruchomości. Dziś podpisujesz też umowę kredytową na sfinansowanie zakupu.

Jutro bierzesz ślub. Nie podpisujesz żadnej intercyzy.

Pojutrze idziesz do notariusza i kupujesz nieruchomość. Tylko Ty jesteś wpisany w akcie notarialnym. Bank wypłaca kredyt.

Czy nieruchomość należy do Twojego majątku osobistego?

Nie.

Kupiłeś ją w trakcie trwania małżeństwa a pieniądze nie pochodziły z Twojego majątku osobistego.

Przedmioty majątkowe kupione w trakcie trwania wspólności majątkowej przez oboje lub jednego z małżonków, wchodzą do majątku wspólnego. Dotyczy to także nieruchomości i sytuacji gdy tylko jeden z małżonków został wpisany do księgi wieczystej.

A czy w takim razie Twój małżonek, skoro stał się właścicielem nieruchomości, odpowiedzialny jest za kredyt, który zaciągnąłeś przed ślubem?

Nie. Ty zaciągnąłeś, Ty odpowiadasz.

Takie prawo. Takie życie.

Problem możesz łatwo rozwiązać zawierając umowę o ograniczeniu wspólności ustawowej. 

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Swaczyna Październik 10, 2012 o 20:52

Ano, życie bywa brutalne, zwłaszcza dla tych, którzy nie znają prawa. Warto zasięgnąć opinii prawnika ZANIM podejmie się decyzję i podpisze się umowę.

Odpowiedz

Dagmara Październik 25, 2012 o 21:52

Witam, bardzo prosze o porade: jestesmy malzenstwem od 5 lat, w marcu tego roku czyli 7 ms temu podpisalismy intercyze z mezem po to by on mogl wziasc kredyt na mieszkanie poniewaz ja zaciagnelam kredyt przed slubem we franku:/ na lokal uzytkowy, ktory nas calkowicie obciazal przy probie dobrania kolejnego na wspolne mieszkanie. Co zrobic zebym w czesci byla wlascicielem mieszkania, poniewaz zaplacilismy razem do banku te 10% na mieszkanie, bedziemy go urzadzac i wykanczac razem, czynsz i oplata za kredyt rowniez razem, jak moge sie zabezpieczyc notarialnie poniewaz nie ukrywam, ze boje sie ze pewnego dnia bedzie taka sytuacja ze bedziemy musieli sie rozstac czy rozwodzic i zostane z niczym. Przypomne tylko ze ten kredyt zostal zaciagniety na 30 lat. Dziekuje

Odpowiedz

Dagmara Październik 25, 2012 o 21:56

Zaznacze jeszcze ze maz dostal w tym mieszacu kredyt na mieszkanie, umowa notarialna jest tylko na niego. Mamy 1 dziecko i drugie w drodze;) dziekuje za pomoc!

Odpowiedz

Anna Tarczynska Październik 25, 2012 o 22:06

Dzień dobry Pani Dagmaro,
Skoro obowiązuje u Was rozdzielność majątkowa, to właścicielem mieszkania jest tylko mąż. Nabył to mieszkanie już po zawarciu intercyzy. Jeśli chodzi o Pani sytuację i zabezpieczenie Pani interesów – to nie jestem w stanie pomóc Pani w ramach krótkich informacji charakterystycznych dla bloga. Jeśli będzie Pani potrzebowała mojej pomocy, to proszę o kontakt ze mną poza blogiem (szczegóły po naciśnięciu ikony “porady prawne”).
Pozdrawiam,
Anna Tarczyńska

Odpowiedz

przemysław Grudzień 7, 2012 o 13:41

Mam pytanie co do przedstawionej wyżej sytuacji – skoro akt notarialny został podpisany tylko przez jednego z małżonków a współwłaścicielem na prawach wspólnoty małżeńskiej jest także małżonek poślubiony po zawarciu umowy przedwstępnej -co będzie podstawą wpisu do KW tegoż małżonka?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Tarczynska Grudzień 7, 2012 o 14:09

Podstawą wpisu do kw będzie oczywiście ten akt notarialny, gdyż sąd wieczystoksięgowy nie bada rzeczywistego stanu prawnego.

Odpowiedz

przemysław Grudzień 7, 2012 o 14:23

No tak, ale w jaki sposób drugi z małżonków -ten który nie podpisywał aktu a został współwłaścicielem nieruchomosci moze ujawnić swoje prawo w KW? Skoro obydwoje są współwłaścicielami na prawach wspólności obydwoje powinni być wpisani do KW.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Tarczynska Grudzień 7, 2012 o 15:10

Nieujawniony małżonek musi wnieść pozew o tzw. uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (na podstawie art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Pozew ten składa się nie do sądu wieczystoksięgowego tylko do “zwykłego” sądu rejonowego. Celem powództwa jest uzyskanie w formie wyroku nakazu dokonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej.

Odpowiedz

Meg Styczeń 10, 2013 o 23:42

Dzien dobry! A czy przypadkiem nie bedzie tak, ze skoro kredyt udzielony zostal przed slubem (bo chyba liczyc powinna sie data udzielenia kredytu a nie przelania srodkow) to nieruchomosc jest w istocie nabywana ze srodkow pochodzacych z majatku osobistego malzonka, ktory wzial kredyt? Nieruchomosc jest wtedy surogatem tych srodkow, ktore weszly do majatku osobistego wlasnie na podstawie kredytu i winna stanowic wlasnosc kredytobiorcy..

Odpowiedz

Anna Tarczynska Styczeń 14, 2013 o 16:48

Meg, moim zdaniem nie.

Odpowiedz

Adam Luty 26, 2013 o 18:50

Moim zdaniem tak.

Odpowiedz

robert Luty 17, 2013 o 11:27

Witaj Aniu,

mam pytanie o sytuację podobną do opisanej, ale jednak inną na tyle, że muszę zapytać. Sytuacja wygląda tak. Pan kupuje działkę będąc kawalerem i jest jedynym jej właścicielem wpisanym do księgi wieczystej. Kilka lat później bierze ślub. Nie ma rozdzielności majątkowej. W rok po zawarciu związku małżeńskiego rozpoczyna budowę domu jednorodzinnego, finansując ją z własnych, zaoszczędzonych przed ślubem i środków (nie z kredytu) na tej kupionej wcześniej działce, której jest jedynym właścicielem. Wszystkie wydatki ponosi z własnych oszczędności oraz bieżących dochodów, gdyż żona nie pracuje ani nigdy tego nie robiła.

Czy działka i znajdujący się na niej dom jednorodzinny należy do własności wspólnej czy jest składnikiem majątku osobistego Pana? Jakiej decyzji sądu można by się spodziewać w przypadku sprawy rozwodowej?

— pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Tarczynska Luty 20, 2013 o 22:12

Dzień dobry, działka i dom będą wyłączną własnością Pana. W przypadku spawy rozwodowej sporna może być kwestia rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty Pana. Nakłady te będą bowiem dokonywane w trakcie wspólności ustawowej. Pan musiałby przed sądem UDOWODNIĆ, że nakłady poczynił z majątku osobistego.

Odpowiedz

Pola Luty 22, 2013 o 12:00

mam pytanie podobne tu Pan kupił a co jeśli Mąż dostaje w testamencie dom po ślubie już i razem z żoną go sami remontują. Czy żona też dziedziczy dom?

Odpowiedz

Agnieszka Czerwiec 7, 2013 o 15:42

Dzien dobry.A uczestniczyła pani w takiej sprawie?Mam podobny problem.Kredyt przed ślubem,akt notarialny ponad rok po ślubie,a w akcie wpisane ,ze mieszkanie kupione tylko z majatku osobistego.Zaznaczam ,że pierwsza rata kredytu zostala spłacona kilka miesiecy po slubie z majatku wspolnego.Z gory dziękuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog Czerwiec 7, 2013 o 22:46

W różnych sprawach uczestniczyłam. Zapisy w akcie notarialnym można podważać. To nie jest wyrocznia. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Odpowiedz

Ela Październik 11, 2013 o 11:58

Jeżeli przyjęlibyśmy że środki uzyskane z kredytu stanowią majątek osobisty bo kredyt podpisano przez zawarciem związku małżeńskiego, to na podstawie surogacji tenże małżonek będzie wyłącznym właścicielem tej nieruchomości bez konieczności zawierania intercyzy. Wtedy umowę podpisuje tylko jeden z małżonków. Jeżeli notariusz uznałby że nieruchomość stanowiłaby ich majątek wspólny wtedy wymagałby uczestnictwa w akcie obojga małżonków w przeciwnym razie taka umowa byłaby dotknięta sankcją bezskuteczności zawieszonej zgodnie z art 37 KRO

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA PRAWNA Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni Wpis:

Następny Wpis: