Gdybym zapytała Ciebie jaki ustrój majątkowy obowiązuje w Twoim małżeństwie, to z dużym prawdopodobieństwem odpowiesz mi, że jest to wspólność majątkowa, wspólnota majątkowa, czy coś w tym rodzaju.
Ale taka odpowiedź to dla mnie za mało. Nadal nie będę wiedziała jak są uregulowane Twoje stosunki majątkowe.
Bo aby odpowiedzieć na moje pytanie musisz wiedzieć coś, o czym ludzie zazwyczaj nie mają pojęcia. To znaczy musisz wiedzieć, że:
są dwa rodzaje wspólności majątkowej:
wspólność USTAWOWA i wspólność UMOWNA
I jedno wspólność i drugie wspólność, ale są to dwa zupełnie różne ustroje majątkowe.
Pierwszy powstaje z mocy ustawy (tą ustawą jest kodeks rodzinny i opiekuńczy) z chwilą zawarcia małżeństwa.
Natomiast do powstania drugiego konieczne jest zawarcie pomiędzy małżonkami lub narzeczonymi umowy majątkowej czyli intercyzy. Ta intercyza może albo rozszerzać wspólność ustawową albo ją ograniczać.
Czyli na postawione powyżej pytanie jaki ustrój majątkowy obowiązuje w Twoim małżeństwie, muszę dostać przede wszystkim informację, czy Twoja wspólność majątkowa jest ustawowa czy umowna. Jeśli umowna, to musisz mi powiedzieć, czy swoją wspólność ograniczyłeś czy rozszerzyłeś. Dopiero wtedy wiem jak wygląda sytuacja u Ciebie.
Informacji tych musisz także udzielić Twojemu kontrahentowi, jeśli chcesz, aby zawarta przez Ciebie umowa o ograniczeniu lub rozszerzeniu wspólności ustawowej, wywierała wobec tego kontrahenta jakiekolwiek skutki prawne. Musi on być powiadomiony nie tylko o tym, że zawarłeś umowę majątkową małżeńską, ale także o rodzaju tej umowy.
A wiesz już z mojego wcześniejszego wpisu, że w prawie polskim mamy 4 rodzaje umów majątkowych. Wśród tych 4 rodzajów jest właśnie umowa rozszerzającą wspólność ustawową i umowa ograniczająca wspólność ustawową.
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Ja może wypowiem się nie merytorycznie (chociaż na pierwsze z pytanie z posta odpowiedziałbym w sposób odmienny od większości ;), ale… witamy wśród blogujących prawników – czy blog miał już oficjalną premierę?
Dzień dobry Błażeju,
Czy chodzi Ci o premierę na blogu Rafała? Takiej jeszcze nie było 🙁
Bardzo jestem ciekawa Twojej odpowiedzi na pierwsze pytanie.
Mamy z żoną rozdzielność z wyrównaniem dorobków – uważam, że to rozsądne połączenie zabezpieczenia przed powinięciem się nogi w działalności gospodarczej, z uwzględnieniem interesów małżonków na wypadek gdyby ich życie się nie ułożyło 🙂
Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków? No to gratulacje! Jesteś jedną z niewielu osób, która ten ciekawy rodzaj intercyzy zastosowała. A wiem, że nawet duża część prawników nie ma pojęcia, o co w tej umowie chodzi. Będę na tym blogu sporo uwagi poświęcała również tej intercyzie.
Dzięki Błażej za ten przykład, ma bardzo duży walor edukacyjny.